Jdete na medvědí česnek?

Medvědí česnek patří k těm darům přírody, za kterými každoročně zamíří stovky sběračů do lesa. Pamatujte, že byste si měli vzít jen tolik, kolik sami upotřebíte. Ohleduplnost k přírodě bychom měli mít v patrnosti všichni a na prvním místě. Než se vrhnete na sběr, měli byste také alespoň tušit, co budete s medvědím česnekem dělat. Jeho zpracování je snadné a krom chuti si výrobky z medvědího česneku uchovají snadno i léčivé látky.

Jednoduše z něj můžete připravit například vynikající pesto, které si pak vychutnáte tradičně s těstovinami, ale také s pečivem nebo bramborami. Jak na výrobu pesta z medvědího česneku vám názorně ukáže autor příspěvku z YouTube kanálu RBB Recipes.

Zdroj: Youtube

Základní pesto z medvědího česneku

Jak vidno, výroba pesta není vůbec nic komplikovaného a s mixérem nebo sekáčkem to bude otázka několik málo minut. Také receptů je celá řada, ale liší se jen velmi mírně. Základem pesta je rozhodně větší množství medvědího česneku čili šťavnatých zelených listů.

Věnujte pozornost listům i během přípravy pokrmů, případná záměna s jiným jarním lesním podrostem by vás mohla stát spoustu zdravotních problémů až otravu.

V každém případě listy omyjte, nakrájejte na hrubo nožem a dejte do sekáčku nebo mísy a k jejich rozmělnění použijte ruční mixér.

Další zásadní ingrediencí pesta je tuk. Záleží jen na vašich možnostech a preferencích, ale pesto si zaslouží kvalitnější olivový olej, případně přepuštěné máslo.

Do pesta je nutné přidat také sůl vaší volby, a to už může, ale také nemusí, být vše. Klasická pesta jsou totiž běžně vylepšená ještě také ořechy a sýrem. Pokud chcete vytvořit jen základní směs, budete potřebovat 150 g listů česneku, 100 g oleje a zhruba 15 g soli.

Pesto s oříšky, sýrem a medvědím česnekem

Verzi s oříšky a sýrem podobnější pestu bazalkovému s jeho výraznou a velmi bohatou paletou chutí připravíte přidáním 50 g oříšků. Na výběr máte minimálně z piniových, kešu, mandlí nebo vlašských ořechů. Ty všechny se hodí. Následně přidejte také 40 g jemně nastrouhaného parmezánu případně podobného dobře vyzrálého aromatického sýra. Používá se proto například Grand Moravia nebo pecorino.

Při přidávání ořechů a sýra postupujte pomalu a jen po troškách, abyste si nezničili sekáček. Ořechy i sýrem směs zásadně zhutní. Po naplnění skleniček přidejte ještě lžičku oleje, aby vytvořil „zátku“ díky níž se směs nezačne předčasně kazit, ale také šednout a ztrácet na přirozeně výrazně zelené barvě.

Bylinková sůl z medvědího česneku

Jestli vás ale pesta či jiné recepty nelákají, medvědí česnek zmrazte nebo nasušte. Vynikající volbou je ale také příprava bylinkové soli.

Bylinkovou sůl připravíte rozmixováním čistých a osušených listů medvědího česneku se solí. Použít můžete jakoukoli hrubou, himalájskou, mořskou nebo obyčejnou kuchyňskou sůl. V mixéru tyto dvě ingredience společně rozmělněte a vzniklou hmotu roztáhněte pomocí stěrky na pečicím papírem vyložený tác nebo plech. Čím bude vrstva tenčí, tím rychleji proschne a budete ji moci plnit do uzavíratelných sklenic.

Související články

Zdroje: toprecepty.cz, pradobroty.cz