Rychle rostoucí jednoleté bylinky se vyplatí pěstovat ze semen, a je příjemné mít jich po ruce štědrou zásobu. Jakmile dorostou do 10 cm, můžete je zastřihovat, a ony budou rychle dorůstat. S pěstováním v květináčích a truhlících můžete začít již na samém počátku jara. A až se oteplí, můžete je vysévat přímo na záhony.

Pěstování

Rychle rostoucím jednoletým bylinkám svědčí výživnější substrát – například vyzrálý kompost (nejlépe takový, který prošel horkou fází a je bez zárodků plevele) smísený s pískem nebo vylehčený listovkou. Můžete použít i substrát prodávaný speciálně pro bylinky.

  • Bylinky pro sklizeň mladých lístků můžete vysévat hustě (ne však těsně vedle sebe, pak by špatně vzcházely).
  • Substrát udržujete mírně vlhký, ale ne přemokřený. Pokud na dno nádoby nasypete drenážní vrstvu štěrku, hrubého písku nebo perlitu, bude přebytečná voda snadno odtékat. Nádoby by měly mít odtokový otvor a podmisku.
  • Mladé výsevy pravidelně roste rozprašovačem na květiny, aby nezaschly. Později můžete kropit konvičkou s jemným kropítkem.

Pro tento způsob pěstování je vhodná například jednoletá roketa, kopr, koriandr, i vytrvalý kerblík a pažitka. Na okenním parapetu v teple vyklíčí, a když jim dopřejete dostatek světla, pěkně se zazelenají. První lístky budete moci sklízet již za 2-3 týdny. Můžete vysít i voňavou bazalku, majoránku, petrželku či jednoletkou saturejku zahradní, ale na sklizeň si počkáte déle.

Bylinky na nakličovací misce

Rychle rostoucí roketu lze pěstovat i na vlhké buničině, papírové utěrce nebo v nakličovací misce, podobně jako oblíbenou řeřichu. Drobné, rychle rostoucí výhonky rokety i řeřichy mohou zpestřit pokrmy a dodat tělu mnoho prospěšných látek. Při pěstování bez substrátu bylinky již neobrazí, všechnu sílu daly do prvních lístků.