Velikonoce jsou již za rohem, a to znamená, že rodiče malých koledníků mají spoustu práce. V kuchyni se bude v jednom kuse něco péct, mužští členové rodiny budou plést pomlázky a děti budou zdobit a barvit vajíčka. I když ne všechny ženy a dívky jsou ušetřeny pořádných ran pomlázkou, je potřeba si uvědomit, že je to tradice, která vyhání zlé duchy a nemoci. A k tradicím patří i velikonoční mazanec a jidáše.

Video recept na velikonoční jidáše najdete na Youtube kanále Toprecepty:

Zdroj: Youtube

Význam velikonočních pochoutek

Mazanec a jidáše jsou neoddělitelnou součástí Velikonoc. Příběh Jidáše je známý a pro Velikonoce velice podstatný. 1 z 12 apoštolů, Ježíšův blízký a zprvu věrný přítel, který jej zradil za 30 stříbrných a umožnil tak Ježíšovo zatčení.

Velikonoční jidáše znázorňují svým tvarem provaz, na kterém se Jidáš oběsil, jelikož nedokázal snést pocit viny ze své zrady. I mazanec má svůj příběh, který je spojován s křesťanskou vírou. Mazanec symbolizuje Ježíšovo zmrtvýchvstání, jelikož jeho tvar připomíná hrob, ve kterém byl Kristus uložen.

Mazanec obsypaný mandlemi a sušeným ovocem naznačuje hojnost a nové naděje spojené s obdobím Velikonoc.

Mazanec a jidáše

I o Velikonocích je však potřeba si něčím ulehčit práci. Pokud máte v plánu péct jidáše a mazanec, můžete si hodně ulevit tím, že na jejich pečení použijete stejné těsto. Obě velikonoční dobroty se totiž dělají z klasického kynutého a nadýchaného těsta.

Univerzální těsto se dělá následovně. Do 200 mililitrů mléka rozdrobte 1 kostku droždí. Poté přidejte 100 gramů cukru, trochu mouky a špetku soli.

Nechte vzejít kvásek, a poté v míse smíchejte 500 gramů polohrubé mouky, 100 gramů rozpuštěného másla, 2 žloutky a nastrouhanou citronovou kůru. Přidejte ještě rozinky a vypracujte hladké těsto. To pak nechte hodinu kynout na teplém místě. A máte univerzální těsto a dvě mouchy jednou ranou.

Související články

Zdroje: pernerka.cz, www.fajnejidlo.eu