Mnoho lidí používá plastové výrobky nesprávně.
Zdroj: DAMRONG RATTANAPONG / Shutterstock.com

Plastové boxy a ukládání jídla mohou poškodit zdraví. Jak poznat závadné?

Plastové boxy jsou v současné době v domácnostech velmi populární, a to hlavně v kuchyni. Ukládáme do nich trvanlivé potraviny, ale i hotová jídla do ledničky nebo mrazáku, případně v nich dáváme dětem svačiny do školy a celé rodině občerstvení třeba na výlet. Jsou ale tyto oblíbené krabičky neškodné?

Jsou v kontaktu s potravinami, ale málokdy věnujeme pozornost tomu, z čeho jsou vyrobeny. Spíš se zajímáme o to, zda se dají mýt v myčce. A to je možná chyba. Plasty totiž mohou do svého okolí, a tedy i obsahu, uvolňovat chemikálie různého stupně škodlivosti, na které může být zvlášť vyvíjející se dětský organismus citlivý. Je proto důležité zaměřit se i na složení těchto plastových obalů. A jak tuto informaci zjistíme? Na všech boxech, ať už je koupíme, případně chceme používat dál ty, v nichž jsme koupili nějaké potraviny, je tzv. recyklační symbol. Jedná se o číslo v trojúhelníku a písmennou zkratku.

Jaké recyklační symboly můžeme najít?

Recyklační symbol PETE nebo PET s číslem 1.

PETE nebo PET s číslem 1 je materiál, z kterého jsou vyrobeny známé PET lahve neboli petky. Je určený k jednorázovému použití a jako takový je bezpečný, ale neměl by být používán opakovaně, protože se z něj mohou uvolňovat změkčovadla neboli ftaláty, které mají negativní vliv na hormonální a reprodukční systém. Je proto rozhodně lepší obaly z tohoto materiálu po použití hodit do kontejneru na tříděný odpad.

Do látky nebo do plastu?

HDPE s číslem 2 je vysokohustotní polyetylen, z kterého se vyrábí třeba nám známý mikroten, oblíbený materiál na svačinové sáčky. Dnes se z něj vyrábějí také lahve a jiné obaly, je to pevný a tepelně stálý recyklovatelný plast. K výrobě obalů na potraviny je velmi vhodný, neuvolňuje totiž prakticky žádné chemikálie.

PVC nebo V s číslem 3 značí polyvinylchlorid. Tento velmi rozšířený plast ale jako obal potravin není zrovna nejvhodnější. Uvolňují se z něj látky působící na lidský hormonální systém a také se nedá recyklovat, takže kromě vašeho zdraví zatíží i životní prostředí.

LDPE s číslem 4 je nízkohustotní polyetylen, netoxický recyklovatelný plast, z kterého se vyrábějí lahve, sáčky i fólie. Neuvolňuje téměř žádné chemikálie, ale nesmí být vystaven vysokým teplotám, UV záření nebo kyselému prostředí. Pak může uvolňovat bisfenol A, který negativně ovlivňuje lidský hormonální systém.

Recyklační symbol PP s číslem 5 - polypropylen.

PP s číslem 5 značí polypropylen. Z tohoto bílého plastu se vyrábějí například kelímky na jogurty. Za normálních podmínek je zcela bezpečný, a navíc je recyklovatelný, ale za vysokých teplot uvolňuje škodlivý formaldehyd.

Recyklační symbol PS s číslem 6 - polystyren.

PS s číslem 6 znamená polystyren, z kterého se často vyrábějí například kelímky v nápojových automatech. Je sice také recyklovatelný, ale jinak má podobný problém jako polypropylen. Za vysokých teplot také uvolňuje škodlivé látky, takže je nevhodný k uchovávání teplých potravin nebo nápojů.

OTHER s číslem 7, pod tímto označením se může skrývat například polykarbonát s označením PC, který také není na uchovávání potravin zrovna vhodný, neboť se z něj uvolňuje již zmíněný bisfenol A.

Recyklační symboly, které najdeme na plastu.

Je proto vždy lepší podívat se, jaké označení plastový box, který chceme použít na uchovávání potravin, nese. Také je vhodné ohřívat jídlo v mikrovlnné troubě ve skleněné nebo porcelánové nádobě, nikoliv v plastu. Tyto plastové krabičky bychom také vždycky měli mýt ručně, a ne v myčce. Ta je možná vydrhne dokonaleji a bezpracně, ale při strojovém mytí za mnohem vyšší teploty se z plastu může uvolňovat větší množství chemikálií.

Roztavený včelí vosk můžeme na látku nanášet štětcem.

Jako ekologickou alternativu k plastovým krabičkám můžeme zkusit třeba opakovaně použitelné voskované sáčky, které jsou vyrobené z bavlny a včelího vosku a stačí je jen opláchnout pod tekoucí vodou. Takové sáčky jsou navíc díky vosku prodyšné a působí antibakteriálně.

Zdroj: www.prokondici.cz

Akční letáky