obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jídelníček jako prevence osteoporózy: Přidat vápník nestačí

Osteoporóza je nemoc způsobená ztrátou minerálu vápníku, což má za následek oslabení kostí až zlomeniny. Je to jedna z nejčastějších nemocí spojených se stářím a postihuje mnohem více ženy než muže.

Ženy po menopauze by podle odborných doporučení měly přijímat 1 000-1 500 mg vápníku denně. Ale sám o sobě nestačí. Pevnost kostí nezávisí pouze na vápníku. Konzumovat jej musíme spolu s dalšími živinami - zvlášť důležitý je fosfor, potřebujeme ale také hořčík, bor, zinek, vitamin D a vitamin A.

Osteoporóza, řídnutí kostí, vede až ke zlomeninám Osteoporóza, řídnutí kostí, vede až ke zlomeninám Zdroj: Shutterstock.com / Crevis

Přemíra bílkovin škodí

Málokdo ví, že jídelníček s vysokým obsahem bílkovin vyplavuje vápník z kostí. Někteří odborníci proto doporučují, aby lidé s rizikem vzniku osteoporózy omezili přísun bílkovin nanejvýš na jeden gram bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti (pro průměrnou ženu to znamená zhruba jednu porci kuřecích prsíček denně).

Na vápník nejsou botahé pouze mléčné výrobky, ale řada dalších potravin, zelenina a semena Na vápník nejsou botahé pouze mléčné výrobky, ale řada dalších potravin, zelenina a semena Zdroj: Shutterstock.com / tamsindove

Jídelníček jako prevence

Pokud chceme konzumovat méně bílkovin a více živin, které pomáhají v prevenci osteoporózy, měli bychom na jídelníček častěji zařazovat následující potraviny:

  • Zelí obsahuje vysoké množství boru, který pomáhá zvýšit hladinu estrogenu v krvi a ten následně napomáhá ochraně kostí. Zelí bychom měli kombinovat s potravinami s vysokým podílem vápníku - brokolicí, kadeřávkem, fazolemi a tofu.
  • Sója a další luštěniny jsou zdrojem bílkovin, ztráta vápníku močí je u nich ovšem menší než u masa. Navíc obsahují fytoestrogen, který v těle působí podobně jako přirozený estrogen - tedy chrání kosti.
  • Rybí olej obsahuje značné množství vitaminu D, který pomáhá dovést vápník do kostí.

Akční letáky