Jíška se v kuchyni používá na zahušťování polévek, omáček a šťáv k masu. Má v jídle velmi důležitou roli a díky ní tekutina získá krémovou konzistenci. Dobře zahuštěná omáčka pak dobře přilne k masu i k příloze.

Jíška se připravuje z hladké mouky a tuku. Použít můžete tuk rostlinný, olej nebo máslo. Jíška se obvykle připravuje ze dvou dílů hladké mouky a jednoho dílu tuku, na rozdíl od zásmažky, v níž se používá jeden díl tuku a jeden díl mouky. Jíška je tedy méně tučná a v kuchyni používanější.

Jíšku připravíte tak, že do rozehřátého tuku vsypete hladkou mouku a pražíte za stálého míchání na požadovanou barvu jíšky. Doba přípravy se může lišit, proto je lepší pečlivě hlídat, kdy jíška takzvaně zezlátne. Je to jen věc cviku, po čase získáte odhad.

Bílá jíška je ideální na světlé polévky a omáčky

Obecně platí pravidlo, že z bílé jíšky připravujeme bílé polévky a jemné pokrmy. Světle hnědou zase používáme na guláše a ostatní polévky a pokrmy.

Světlá jíška se dá připravit dvojím způsobem. Hladkou mouku můžete opražit zcela bez tuku a až po nějaké době tuk přidat a co nejrychleji světlou jíšku dokončit.

Obvyklejší způsob je však úprava mouky současně s tukem. Jíšku připravujeme v nádobě se silnějším dnem a za stálého míchání. Světlou jíšku zaléváme tekutinou - vývarem, mlékem, smetanou nebo vodou, dle druhu polévky nebo omáčky, které připravujeme. Světlou jíšku také používáme jako základ k bešamelu.

Světle hnědou jíšku pak připravujeme o něco déle než světlou. Používáme ji k zahuštění bramborové, dršťkové či čočkové polévky. Také je vhodná do omáček výraznější chuti.

Hnědá jíška vyžaduje nejdelší tepelnou úpravu a není vhodné ji konzumovat příliš často, je totiž hůře stravitelná. Je ale ideální třeba do gulášů.

Jíška bez hrudek dle triku šéfkuchařů

Pokud chcete mít jíšku vždy hladkou a bez hrudek, dodržujte následující triky od šéfkuchařů. Ti doporučují do mouky před přidáním vody zamíchat trochu soli. Chuť zase závisí na jejím dobrém provaření. Pokud chcete krémovitou konzistenci pokrmu, musíte jíšku v něm nechat provařit dlouho. Jíška by se měla vařit alespoň dvacet minut. Teplou jíšku vždy ředíme studenou vodou, vývarem nebo mlékem a v lednici ji skalujeme jen po nezbytně nutnou dobu,

Při přípravě jíšky je dále důležitá trpělivost, vhodný je totiž nízký a pomalý ohřev.

Recept na světlou jíšku

Nejprve pozvolna rozpusťte a zahřejte tuk tak, aby byl horký, ale nepřepaloval se. Pak do něj vsypete naráz odměřenou mouku a metličkou začnete důkladně promíchávat. Tuk s moukou začnou pěkně bublat a pěnit. Je důležité, abyste vydrželi aspoň minutu míchat na zhruba středně silném plameni. Pomůže to lepší chuti jíšky a následnému lepšímu spojení s omáčkou nebo s polévkou.

Na přípravu jíšky se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Zdroj: www.kucharidodomu.cz, www.fresh.iprima.cz, www.kucharkaprodceru.cz