Káva perfektně doplní chvíle relaxace.
Zdroj: Shutterstock.com

Proč by lidé, kteří pijí alkohol, zároveň měli pít i kávu?

Statistiky hovoří jasně. Češi pijí alkohol moc rádi. Pokud si dáte tu a tam sklenku, následující rada se vás netýká, pokud ovšem často chodíte na oslavy, je pro vás káva téměř povinným nápojem. Při jejím pravidelném pití totiž vaše játra nedostanou tak zabrat.

Sklenka alkoholu ještě nikdy nikoho nezabila. To jistě. V Čechách se pije ovšem více než dost. Oslavy jsou tu takřka na denním pořádku a o víkendu je téměř povinností někam vyrazit. Kdo nepije, platí za podivína. Vaše játra ovšem při pravidelném konzumování alkoholu dostávají pořádně zabrat.

Zejména ženám nedělá alkohol dobře, jelikož jim navíc prohlubuje vrásky a rýhy v obličeji. Výrazně také dehydratuje. Alkohol rozšiřuje jemné kapiláry a způsobuje tím zarudnutí tváří. Na žlutém bělmu poznáte blížící se cirhózu, ale to se musí jednat o opravdu extrémní případ.

Podle vědců z britské Southampton University stačí vypít dva šálky kávy denně a riziko vzniku cirhózy jater se sníží až o 44 %. Cirhóza může být chorobou smrtící a úplně vyléčit ji nejde. Konzumací kávy se ale riziko výrazně zmenší.

Svátky bývají spojené s přejídáním a někdy s nadměrným pitím alkoholu. alkohol Zdroj: Vershinin89 / Shutterstock.com

Káva tělu prospívá

I kdyby vám klasická černá káva nechutnala, na trhu máte nepřeberné množství druhů, ze kterých si určitě vyberete. Pitím poměrně laciného nápoje tak můžete předejít cirhóze a tím pádem i udržovací léčbě, tedy léčbě, kdy je potřeba už navždy brát prášky.

Káva obsahuje stovky a stovky chemických sloučenin, ale jaká z nich pomáhá udržet játra fit, není známo. Výzkumu se účastnilo 44 tisíc lidí, kteří byli sledováni, jak často a jak moc pijí alkohol. Lékaři jim posléze prováděli jaterní testy. Odborníci zjišťovali, jaký je rozdíl mezi těmi, co pili jen alkohol a mezi těmi, co pili alkohol a kávu.

Jak známo, káva také obsahuje množství antioxidantů a dalších prvků, které tělu prospívají a mohou ho částečně dát do pořádku. Pokud je ovšem konzumace alkoholu enormní, spoléhat na pár šálků kávy nelze. Pomůže, když člověk pije často, ale nikoli, když se denně opíjí.

Káva má mnoho podob. Káva má mnoho podob. Zdroj: Rawpixel.com / Shutterstock.com

Dříve se káva považovala za nevhodný nápoj

V minulosti byla přitom považována za něco tělu škodlivého. Nyní už je vše jinak. Lidé se o kávu více zajímají, chodí do vybraných kaváren a není jim, tak jako dříve, jedno, co pijí. Nutno podotknout, že kavárny se otevírají čím dál modernější a na jejich pultech najdete i exotické druhy tohoto oblíbeného nápoje.

V případě dodržování zdravého životného stylu jde dokonce o vhodný doplněk v jídelníčku. Vzhledem ke zvýšenému obsahu kofeinu je s dostatečným množstvím vody ideální před cvičením, více po ní spálíte a tím pádem i zhubnete.

Zdroje: reflex.cz, prozeny.cz 

Akční letáky