Guláš se považuje za národní jídlo, ale je pouze důkazem historické příslušnosti k Rakousku-Uhersku. Dušené ragú z hovězího masa s paprikou vzniklo až v 17. století, když se do Uher dostal pepř a papriky. Vídeňský guláš se od toho českého příliš neliší, uvádím ho ale proto, že je zřetelně starší. Guláš se totiž ve střední Evropě začal vařit až s usídlením uherské jednotky vojáků ve Vídni na začátku 19. století.
Zdroje: Top recepty, Vaření, Království chuti
Pro čtyři porce guláše budete potřebovat tyto ingredience:
- 1 kg hovězího masa
- 1 kg cibule
- 2 polévkové lžíce sádla
- 1 polévková lžíce rajčatového protlaku
- ½ lžíce vinného octa
- 4 polévkové lžíce sladké maďarské papriky
- 1 čajová lžička pálivé maďarské papriky
- ½ lžíce mletého kmínu
- ½ lžíce majoránky
- 2 bobkové listy
- 1 čajová lžička soli
Vídeňský guláš s knedlíkem
Krok za krokem
Cibuli a maso podle potřeby očistěte. Nakrájejte je na nudličky, maso následně na stejně velké kousky. V hrnci rozehřejte olej, vsypte cibuli a osmahněte ji dozlatova. Přidejte mletou papriku, několik vteřin smažte dále, pak zalijte trochou vody, přidejte maso, sůl, rajčatový protlak, gulášové koření a podušte pod pokličkou na mírném ohni. Guláš podlévejte velmi malým množstvím vody. Jakmile maso změkne, přilijte ještě trochu vody a nechte krátce podusit. Vídeňský guláš podávejte s čerstvým pečivem nebo knedlíkem. Záleží na chuti. Na závěr ozdobte kroužky cibule.
Tajemstvím dobrého guláše je maso. Nejlépe se hodí hovězí kližka, která má vysoký obsah kolagenu a tuku. Pokud se takové maso vaří dlouho a pomalu, kolagen se přemění na želatinu, maso bude jemné a omáčka hustá a chuťově bohatá. Do vídeňského guláše proto nikdy nepřidávejte jako zahušťovadlo mouku.