Přestože se této houbě neznalí houbaři vyhýbají, informovaní nadšenci ji doslova milují! Nabízí totiž vynikající chuťové zážitky, a když na ni v lese narazíte, posbíráte většinou v okolí hned několik dalších kousků. Co je klouzek strakoš přesně za houbu a čím je specifická?
Chcete vidět, jak ve skutečnosti vypadá klouzek strakoš? Podívejte se na toto Youtube video na kanálu Jiří Laštůvka – Kudláček:
Klouzek neboli hřib strakoš (Suillus variegatus)
Klouzek strakoš je jedlá houba z čeledi klouzkovitých. Má i mnoho místních názvů a lidově se mu říká zaječák, židák, máselník, koženáč, borovák, pastéřka nebo husí pupek. Klobouk strakoše bývá velký 3 až 10 cm a má polokulovitý tvar. V mládí je jeho okraj podvinutý, v dospělosti pak ostrý a rozvinutý. Typická je pro něj špinavě žlutá barva, někdy přechází do okrového, oranžového či nahnědlého odstínu, občas i s olivovým nádechem.
Když je houba malá, kryje klobouk jemná, sametově hnědavá plsť, která se později mění na šupinky. Pokožka klobouku se loupe jen těžko a za vlhkého počasí je mírně slizká, jinak je obvykle suchá. Pod kloboukem jsou póry, jež mají okrovou, hnědou až olivovou barvu a po dotyku modrají. Třeň houby je v mládí soudkovitá, později válcovitá.
Kde roste a kdy ho sbírat
Klouzek strakoš je mykorhizní houba, což znamená, že žije v symbióze s kořeny stromů. Svědčí mu vlhká stanoviště a kyselejší půda. Nejčastěji ho naleznete v jehličnatých lesích, zejména pod borovicemi. Ačkoliv roste i jednotlivě, většinou na něj narazíte v menších skupinkách. Nejlepší období pro sběr klouzků strakošů je od konce léta do konce podzimu, v závislosti na počasí.
Jak strakoš chutná
Tato houba má měkčí dužinu a slabou pryskyřičnou až ovocnou vůni. Jeho celková chuť je poměrně jemná a lehce nasládlá. Chutí a charakterem dužiny silně připomíná klouzky. Značnou výhodou strakoše je, že ze všech hřibovitých hub obsahuje údajně nejméně těžkých kovů.
Klouzek strakoš v kuchyni
Strakoš se hodí do mnoha pokrmů a můžeme ho použít například na smažení nebo do omáček, jimž dodá bohatou plnou chuť a náležité aroma. Totéž platí i o použití v polévkách. Strakoši lze obohatit i nádivky a knedlíky a výborně se hodí i k masu. Stejně tak můžete houbu naložit do octa, a to jak samostatně, tak i ve směsi s jinými houbami a je vynikající i v kombinaci se zeleninou.
Zdroje: www.myko.cz, www.wikipedia.org, www.nasezahrada.com