Dnes skoro neznámá staročeská klasika
Kočičí svatba nebo tanec, ale také šoulet nebo šumajstr, jsou jídla z luštěnin, která se běžně dělala nejen v židovských rodinách o šabatu, ale také v různých oblastech Česka. V mnohých oblastech to bylo také jídlo postní, protože v něm nebylo maso. I když samozřejmě existují varianty se vším všudy.
Jde o různá jídla, která jsou vesměs považovaná za staročeská. A jistě si také vzpomenete, že se říkalo, „Hrách a kroupy to je hloupý, to my máme každej den." To mohla být narážka zrovna na kočičí svatbu, ale i na vánočního houbového kubu!
Jak připravit šoulet? Naučte se zapečený pokrm z hrachu, krup a uzeného masa po vzoru tohoto příspěvku z YouTube kanálu Toprecepty.
Hrách a kroupy nejsou hloupý
Pamatujete na tu dětskou říkanku, „Houpy, houpy, kočka snědla kroupy, kocour hrách na kamnách…“. Tak nějak je to i s kočičí svatbou, šouletem a šumajstrem. Základem jsou hrách a kroupy.
V tom případě jde o postní jídlo zvané šoulet, u židů cholen, ale jinde také kočičí svatba. Je to pokrm prostý, ale výživný, neboť jak známo, luštěniny jsou levné, syté, plné bílkovin i vlákniny.
Šumajstr prý pochází z oblasti Slovácka, a kromě hrachu a krup nebo třeba čočky a fazolí se do něj přidávalo i trochu špeku, uzeného nebo škvarků na omaštění a ovonění. Pokrm si ale v různých oblastech vlasti každý trochu obměňoval, a tak se v různých regionech přidávaly do jídla také různé druhy zeleniny, především brambory, petržel a mrkev a k takovému obědu se přikusovaly kvašáky a nakládané okurky.
Aby to mělo všechno šmak a říz, přidává se k luštěninám také česnek a majoránka, které se k sobě náramně hodí a jsme na ně zvyklí třeba z bramboráků.
Fazolový šumajstr ze Slovácka
Na základní verzi, a ta se připravuje právě na Slovácku, nepotřebujete mnoho a pokrm se nezapéká. Den dopředu si namočte 2 hrnky luštěnin dle vašeho výběru a později je uvařte v nesolené vodě.
Na přípravu pak budete potřebovat jen na sádle osmahnuté dvě nakrájené cibule, do které přidáte skoro plný hrnek nakrájeného uzeného masa a až se trošku osmahne, pak i hrst drobných škvarků.
Přidejte dva hrnky luštěnin, na Slovácku jsou to hlavně velké fazole, a nechte pořádně prohřát. Pak přidejte také kroupy, pořádně osolte a okořeňte promnutou majoránkou. Až na konec se přidává utřený česnek, ale pak je jídlo peprnější.
Obvykle se totiž česnek přidává už na začátku do cibulky, díky čemuž jeho pikantní chuť i vůně zjemní. Pokud se chcete podívat na přípravu, tento způsob přípravy fazolového šumajstra najdete v 8.díle pořadu Špetka Slovácka.
Zdroje: toprecepty.cz, varecha.pravda.sk