Ač se to nezdá, pořád ještě není tak daleko doba, kdy spousta domácností neměla k dispozici chladničku, pouze studený sklep. Řešením, jak uchovat maso po delší dobu trvanlivé, v dobrém stavu a ideálně jej v podstatě hned jíst, bylo právě konfitování. Pojem, který znovu vzkřísila moderní gastronomie, znamená vaření nebo dušení ve velkém množství tuku na nízkou teplotu. Pro takovou úpravu můžete použít i maso kachní nebo hovězí, tam ale sáhněte po sádle vepřovém. Trik spočívá v nízké teplotě 100 °C po dobu až 10 hodin. Pokud chcete ohromit své nejbližší a na minutku jen doupravit oběd či večeři, hotová konfitovaná stehna uložte do nádoby tak, aby se nedotýkala a zalijte je tukem, ve kterém se pekla. Před příchodem je vyjmete a dáte opéct kůrku pod gril o 180°C na 20 minut.

Konfitovaná husí stehna

Na 4 porce:

  • 4 husí stehna
  • 1 kilogram hrubozrnné mořské soli
  • pár snítek čerstvého tymiánu
  • celý černý pepř
  • 2 bobkové listy
  • 3 kg husího sádla

Stehna omyjeme, osušíme. Stáhneme lístky tymiánu z větvičky a nahrubo nasekáme pepř. Do velké nádoby nasypeme sůl, smícháme s tymiánem, pepřem a bobkovými listy. Osušená husí stehna ve slané směsi obalíme ze všech stran a uložíme na povrch solného lůžka. Nádobu uzavřeme potravinářskou fólií a dáme odležet do chladničky na 24 hodin. Poté namarinovaná stehna vyjmeme, omyjeme pod tekoucí vodou a opět důkladně osušíme – tento krok je klíčový, aby nám neprskal tuk, do něhož stehna budeme vkládat.

Ve vysokém pekáči nebo litinovém hrnci si povolíme husí sádlo, nesmí ale vřít. Stačí pokud zprůzrační a bude mít teplotu cca 90 °C. Do sádla ponoříme husí stehna kůží nahoru a pekáč dáme do trouby předehřáté na 100 °C a pečeme 10 hodin. Pekáč pak vyndáme a stehna v tuku necháme vychladnout. Před samotným podáváním stehna dáme na plech do trouby předehřáté na 180 °C a zapečeme s kůží nahoru (koncem pečení můžeme použít funkci gril) 20 minut zlatavou kůrku. Podáváme s bramborovým či houskovým knedlíkem, případně s bramborovou kaší a zelím.