Zdroje: www.houby-rostou.cz, zena-in.cz, living.iprima.cz, www.oou.cz

Výhodou kotrče kadeřavého je jeho vzhled. Nemusíte se bát, že si ho spletete s nejedlou či jedovatou houbou. Má velké plodnice a objevuje se na stejných místech i po dobu několika let. Pozici úlovku si tedy pečlivě zapamatujte. Každoročně se tak můžete těšit z jeho skvělé chuti nebo si přivydělat pár korun.

Zdravotní benefity kotrče

Houba se pyšní nejen svou chutí, zajímavým vzezřením, ale také patří mezi významné léčivky. Má antibakteriální účinky a příznivě působí na pleť. Také hojí rány. Obsahuje látku betaglukan 1,3 – D (SCG) u níž je dokázáno, že má protirakovinné účinky.

Kde se kotrč vyskytuje

Kotrč roste ve starších borovicových lesích od července do listopadu. Najdete ho u jednotlivých stromů. Roste buď na kořenech nebo přímo ze země na již rozloženém dřevu. Nalézt ho můžete i na pařezech. Dejte si pozor, abyste nesebrali jiné druhy kotrčů – kotrč němcův a štěrbákový. Ti parazitují na kořenech smrků, jedlí, dubů a buků. Jelikož jsou však tyto houby ohroženy, jejich sběr je zakázán.

Jak poznat kotrč kadeřavý

Z dálky vypadá kotrč jako ovečka. Zblízka připomíná květák, mořskou houbu nebo mozek. Plodnice je tvořena plochými větévkami. Vnitřní jsou masité a lupenité, vnější zkadeřené. Stářím mění houba svou barvu od bledě žlutobílé až do okrově nahnědlé. Sbírejte především krémově bělavé plodnice. Ty jsou nejlahodnější.

Kotrč – výkup, cena

Pokud si toužíte přivydělat, kotrč je ta správná komodita. Nabízejte ho přímo restauracím a jejich kuchařům. Cena výkupu se samozřejmě liší. Obecně lze však říci, že za zdravou a čerstvou plodnici, která není starší než tři dny, můžete dostat 400-1800 korun za kilo.