Kotrč kadeřavý je v mládí světlý a bílý až světle okrový, postupně žloutne až do žlutohnědé barvy.
Zdroj: Randy Bjorklund / Shutterstock.com

Co udělat, když v lese najdete kotrč. Seberte ho! Můžete za něj dostat tisíce

Kotrč kadeřavý patří mezi chorošovité houby. Parazituje na kořenech stromů, nejčastěji na borovicích. Má zajímavý vzhled a po uvaření lahodnou lískooříškovou chuť. Proto jsou za něj kuchaři ochotní dát tisíce korun. Jak ho poznat?

Zdroje: www.houby-rostou.czzena-in.czliving.iprima.czwww.oou.cz

Výhodou kotrče kadeřavého je jeho vzhled. Nemusíte se bát, že si ho spletete s nejedlou či jedovatou houbou. Má velké plodnice a objevuje se na stejných místech i po dobu několika let. Pozici úlovku si tedy pečlivě zapamatujte. Každoročně se tak můžete těšit z jeho skvělé chuti nebo si přivydělat pár korun.

Zdravotní benefity kotrče

Houba se pyšní nejen svou chutí, zajímavým vzezřením, ale také patří mezi významné léčivky. Má antibakteriální účinky a příznivě působí na pleť. Také hojí rány. Obsahuje látku betaglukan 1,3 – D (SCG) u níž je dokázáno, že má protirakovinné účinky.

Houba se pyšní nejen svou chutí, zajímavým vzezřením, ale také patří mezi významné léčivky. Houba se pyšní nejen svou chutí, zajímavým vzezřením, ale také patří mezi významné léčivky. Zdroj: petratrollgrafik/Shutterstock.com

Kde se kotrč vyskytuje

Kotrč roste ve starších borovicových lesích od července do listopadu. Najdete ho u jednotlivých stromů. Roste buď na kořenech nebo přímo ze země na již rozloženém dřevu. Nalézt ho můžete i na pařezech. Dejte si pozor, abyste nesebrali jiné druhy kotrčů – kotrč němcův a štěrbákový. Ti parazitují na kořenech smrků, jedlí, dubů a buků. Jelikož jsou však tyto houby ohroženy, jejich sběr je zakázán.

Jak poznat kotrč kadeřavý

Z dálky vypadá kotrč jako ovečka. Zblízka připomíná květák, mořskou houbu nebo mozek. Plodnice je tvořena plochými větévkami. Vnitřní jsou masité a lupenité, vnější zkadeřené. Stářím mění houba svou barvu od bledě žlutobílé až do okrově nahnědlé. Sbírejte především krémově bělavé plodnice. Ty jsou nejlahodnější.

Kotrč kadeřavý patří k houbám, které se obtížně čistí. Plodnice je tvořena plochými větévkami. Zdroj: Michael Albath / Shutterstock.com

Kotrč – výkup, cena

Pokud si toužíte přivydělat, kotrč je ta správná komodita. Nabízejte ho přímo restauracím a jejich kuchařům. Cena výkupu se samozřejmě liší. Obecně lze však říci, že za zdravou a čerstvou plodnici, která není starší než tři dny, můžete dostat 400-1800 korun za kilo.

Akční letáky