Vlasta Burian v době své největší slávy rozhodně netrpěl nedostatkem peněz a mohl si tak dovolit zaměstnávat nejlepšího kuchaře, kterého objevil.

Byl jím světové gastronomie znalý Jaromír Trejbal, který ještě dřív, než zakotvil u Burianů, prošel praxí v mnoha luxusních evropských restauracích a hotelech. Pro Burianovy a jejich početné návštěvy tak mohl připravovat skutečně vybrané pokrmy. Jako třeba zmiňované krůtí mandlové kotouče. 

Podobně jako na krůtí kotouče se upravuje maso také při přípravě rolády, jak ukazuje ve svém videu na youtube Roman Paulus na kanálu Kuchyně Lidlu:

Zdroj: Youtube

Pečlivost je na místě

Příprava takové lahůdky vyžaduje pečlivou přípravu a pozornost, ale rozhodně není tak těžká, jak by se mohlo na první pohled a také po ochutnání výsledného díla zdát.

Ačkoliv toto jídlo Jaromír Trejbal ve své knize prezentuje jako kotouče, ve skutečnosti bychom jej podle základního tvaru popsali spíše jako válečky. Je to ale jen drobnost, která rozhodně nemá vliv na jejich chuť. Ostatně, po rozkrojení se už o kotoučích hovořit dá. Jak na jejich přípravu? 

Dvě fáze přípravy

Na čtyři základní porce budeme potřebovat 4 krůtí řízky, 50 gramů mandlí a 80 gramů másla. Dále na obalení mouku, vejce a strouhanku ze střídky veky. To je vše, teď přijde na řadu postup práce, který obsahuje dvě fáze. V té první se pustíme do přípravy náplně kotoučů.

Nejprve náplň...

Tu vyrobíme tak, že si najemno nasekáme mandle, které jsme nejprve spařili a oloupali. Jakmile budeme mít mandle dostatečně rozmělněné, přidáme k nim připravené máslo, vytvoříme hmotu, z níž následně vytvarujeme čtyři stejně velké válečky.

Ty dáme do lednice dostatečně ztuhnout, abychom s nimi mohli dále bez problémů pracovat. Víte-li, že budete při přípravě třeba nedělního oběda spěchat, klidně si tuto přípravu udělejte předchozí den. Vyplatí se to. 

Potom maso

Jakmile mandlové válečky dostatečně ztuhnou, můžeme pokračovat. Krůtí řízky naklepeme, posolíme a do jejich středu vždy položíme jednu připravenou náplň. Pak jen maso stočíme kolem válečku a dbáme na to, aby nikde nezůstal otvor.

Nit ani další pomůcky nepoužíváme. Takto připravené polotovary pak obalíme v klasickém trojobalu a usmažíme ve vyšší vrstvě oleje tak, aby bylo maso ideálně potopeno, případně jej v průběhu smažení pravidelně obracíme.

Ideální přílohou jsou brambory

Ani ne po čtvrt hodině bude hotovo. Tou dobou by měly být už uvařené i brambory, které se ke krůtím kotoučům hodí jako příloha nejlépe. Nezapomeneme je posypat pažitkou nebo petrželkou a přidat na stůl také zeleninový salát. A nyní můžete hodovat stejně, jako Vlasta Burian. 

Související články

Zdroj: kniha Co jedl Vlasta Burian? : Vzpomíná jeho osobní kuchař Jaromír Trejbal : 66 původních receptů, str. 32, www.ceskatelevize.cz