Růžičky zhotovené z pomerančové kůry.
Zdroj: Shutterstock.com

Kůra z pomerančů a citronů – koření nebo pouhá dekorace?

Vůně kůry citrusových plodů patří neodmyslitelně k předvánočnímu času. Pokud chcete jejich kůru přidat do pečiva, vždy byste měli mít jistotu, že je zdravotně nezávadná. Jak to zjistit?

Informaci o chemickém ošetření citrusových plodů získáte při nákupu. Doprovodným signálem bývá kilogramová cena plodů. Kilo citronů bez chemického ošetření kůry obvykle seženete přibližně za 60 Kč, v biokvalitě vás vyjdou podstatně dráž (až 90 Kč). 

plátky pomerančů a citronů můžeme snadno nasušit plátky pomerančů a citronů můžeme snadno nasušit Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Je možné zbavit citronovou či pomerančovou kůru pesticidů?

Zatímco zbytky chemie, kterou pěstitelé použili pro ošetření vegetace proti škůdcům, už naše zdraví příliš v době konzumace plodů neohrožují, složitější je situace s pesticidy, které se aplikují až po sklizni. Pomáhají ovoci „přežít“ dlouhou cestu z místa sklizně ke spotřebiteli.

na kandování používáme pouze chemicky neošetřené pomeranče na kandování používáme pouze chemicky neošetřené pomeranče Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Receptů, jak „zaručeně“ zbavit kůru citrusových plodů jedovatých fungicidů, koluje po internetu bezpočet. Jak prokázaly laboratorní zkoušky, jednoduchý a levný způsob jak zbavit kůru citrusových plodů zbytků chemie, neexistuje. I přesto, že nedojde k výraznému snížení obsahu jedovatých látek, mají v jednom odborníci jasno: ovoce je vhodné před konzumací vždy důkladně omýt. Povrch plodů tak zbavíme nejen části chemie, ale také mechanických nečistot a mikroorganismů.

Výraznějšího snížení jedovatých látek můžeme dosáhnout omytím ovoce v alkoholu, např. ve vodce. Etanol je je pro pesticidy daleko účinnější rozpouštědlo než voda. Výhodnější a zdravotně bezpečnější, byť zároveň nejdražší, je nákup chemicky neošetřených plodů, z kterých si kůru nasušíte i pro další použití, případně nákup strouhané kůry jako koření. 

sušené pomeranče sušené pomeranče Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Dekorace z pomerančové a citronové kůry

Ani kůru z chemicky ošetřených plodů nemusíte vyhazovat. Tuto kůru můžete využít k přípravě adventních dekorací. Záleží jen na vás, zda nožem či nůžkami vyříznete (vystřihnete) tradiční vánoční tvary a nebo využijete proužky kůry stočené do spirálek k vytvoření atraktivního řetězu na stromeček či jinou advetní výzdobu.

spirálky z pomerančové kůry využijeme při vánoční výzdobě spirálky z pomerančové kůry využijeme při vánoční výzdobě Zdroj: shutterstock.com / Kirill Smirnov

Další, velmi oblíbenou součástí vánočních dekorací, jsou sušené plátky citronů či pomerančů, drobnější plody se někdy prodávají sušené i celé. 

Akční letáky