Při vzpomínce na časy minulého režimu si mnoho lidí vybaví chvíle rodinných setkání u jednoduchých, avšak chutných jídel. Jedním z těchto kulinářských pokladů, který si získal srdce mnoha, bylo kuře a la bažant. Tradiční český pokrm, který naši dědové a babičky připravovali s láskou. Pojďte spolu s námi na malou cestu do minulosti a objevte recept na toto nostalgické jídlo, které vás svým úžasným aroma a chutí mile překvapí.

Podívat se můžete také na videorecept Josefa Holuba na YouTube, který kuře na způsob bažanta peče v hrnci:

Zdroj: Youtube

Špek je základ

Pokud chcete připravit identické kuře á la bažant, jako to dělali dříve za socialismu, bez prošpikování to zkrátka nepůjde. Použít můžete uzený špek nebo slaninu. Prošpikování pomůže masu změknout, promastí ho, a ještě se podepíše na výsledné chuti. Stačí do masa udělat pár vpichů nožem a vsunout do nich kousky špeku či slaniny.

Orestování v pekáči

Nejdříve si oloupejte dvě cibule, které spolu se 150 g slaniny nakrájejte na kostičky. Obě ingredience vložte do pekáče spolu s máslem, 4 bobkovými listy, 8 kuličkami nového koření, 10 kuličkami jalovce a lžičkou sušeného rozmarýnu. Na mírném plameni vše restujte dohromady asi 10 minut. Během toho se začnou uvolňovat veškeré vůně a chutě.

Prošpikovaná 4 kuřecí stehna stačí pouze lehce osolit, jelikož špek je slaný dost. Připravená stehna vložte poté do pekáče k základu, podlijte trochou vody a přiklopené vložte do předem vyhřáté trouby na 200 °C. Doba pečení vám zabere 40 minut, přičemž během toho maso obraťte a ke konci pekáč nechte odkrytý, aby se kůže na kuřeti krásně dopekla.

Další koření, které dodá nádech divočiny

  • Mateřídouška: Neboli divoký tymián je aromatická bylinka, která je oblíbená při dochucování pokrmů s divočinou. Dodává svěžest a vůni.
  • Muškátový oříšek: Muškátový oříšek je dalším kořením, které se často používá při přípravě pokrmů s divočinou. Má bohatou a kořeněnou chuť.
  • Nové koření: Toto koření je hojně používáno při přípravě pokrmů s divočinou a přidává pikantní chuť.

Pečení v troubě

Kombinace těchto divokých bylin a koření může vytvořit vynikající a bohatou chuť při přípravě kuřete a la bažant. Experimentujte s různými kombinacemi, abyste dosáhli toho správného podtónu, který vám bude chutnat.

Doladění omáčky

Jakmile budete mít maso upečené, vyjměte ho z pekáče, který přesuňte zpět na plotnu, a maso nechte v teple trouby. Z pekáče zprudka vyduste tuk a poté přidejte do omáčky trochu hladké mouky. Přilijte vodu, kterou s moukou pečlivě rozmíchejte, a nechte vařit 30 minut. Hotové maso vraťte do pekáče k omáčce a prohřejte ho.

S čím kuře á la bažant servírovat?

Ke kuřeti á la bažant se kdysi podávaly pouze bramborové knedlíky, ale přidat můžete také červené zelí. Neuděláte však chybu ani s bramborovou kaší, vařenými kroupy nebo dokonce dušenou rýží. Kuře je jedno z mála druhů mas, ke kterému se hodí opravdu každá příloha.

Související články

Zdroje: toprecepty.cz, ceskazceska.cz, jaktak.cz