Pokud milujete chuť kyselých okurek a nemůžete se dočkat, než se vám rozleží zavařené nakládané okurky, zkuste si udělat rychlou okurkovou specialitu podobného rázu. Máme pro vás totiž jednoduchý recept na kvašáky podle zkušeného specialisty, na jehož výsledku si budete moci pochutnávat již za týden. A jako bonus podpoříte střevní mikroflóru a zlepšíte trávení.

Jak připravit rychlokvašky se podívejte na následujícím videu:

Zdroj: Youtube

Kvašáky versus rychlokvašky

Kvašené okurky neboli rychlokvašky jsou přirozeně konzervované okurky, a to mléčným kvašením. Od těch nakládaných a sterilovaných se liší svým obsahem probiotických bakterií a enzymů, které prospívají naší střevní mikroflóře a dokonale podporují imunitu a trávení. A navíc se jedná o poměrně chutnou laskominu.

Rychlokvašky, které také možná znáte pod názvem močáky, se zalévají horkým nebo teplým nálevem a jsou poměrně rychle hotové. Tudíž je potřeba je také co nejdříve zkonzumovat. Oproti tomu kvašáky se zalévají nálevem studeným, a proto mohou vydržet na studeném místě klidně i do další sezony.

Nejprve si připravte sklenice, které by měly být předem důkladně vymyté a několik minut projít varem. Následně si připravte slaný nálev, kdy svaříte společně 1 litr vody a 30 gramů kuchyňské soli, a necháte jej vychladnout.

Okurky, které chcete použít, nejprve pečlivě omyjte, osušte papírovou utěrkou a několikrát každý kus propíchejte ostrým nástrojem. Na dno sklenice vložte několik čerstvých vinných listů a naskládejte na ně okurky, které budete prokládat nejen koprem, ale také hořčičným semínkem a na kolečka pokrájeným křenem. Poslední vrstva by měla být tvořena opět vinnými listy.

Nakonec obsah sklenice zalijte připraveným vychladlým slaným nálevem tak, aby byl celý pod jeho hladinou. Pomoci si můžete tak, že horní část zajistíte špejlemi, anebo můžete použít k tomu určené těžítko.

Tip

Do každé sklenice použijte 2 kusy vinných listů, 4 až 5 silnějších plátků křenu, 1 kávovou lžičku hořčičného semínka a 2 až 3 větvičky čerstvého kopru.

Nechte okurky kvasit

Okurky ve sklenicích nezavírejte, aby mohl správně probíhat kvasný proces, který trvá při pokojové teplotě zhruba 1 týden. Sklenice s okurkami překryjte alespoň látkovou utěrkou. Jakmile jsou kvašák hotové, můžete je uzavřít a skladovat v chladu. Určitě vám však doma dlouho nevydrží, protože jejich chuť je prostě neodolatelná!

Související články

Zdroje: www.superkvasaci.cz, www.apetitonline.cz, www.recepty.cz