Připomeňte si legendární drinky z dob socialismu, kdy to nebylo s dostupností mnohých surovin a ingrediencí vždy tak jednoduché jako v současné době. Lidská vynalézavost a fantazie musely tehdy pracovat naplno, a i v tomto ohledu se Češi ukázali jako absolutní mistři improvizace.

Vznikla řada legendárních drinků, které se staly neodmyslitelnou součástí tehdejší doby. Byly specifické nejen svou jedinečnou chutí, ale i značně originálními názvy.

Hitem byly „míchačky“

Za „socíku“ byly oblíbenou specialitou dnes již legendární kultovní míchané retrodrinky z různých druhů dostupného alkoholu. Byly nejen v nabídce tehdejších hospod a restaurací, ale s chutí se popíjely i na domácích oslavách a večírcích.

Nejčastěji se k jejich výrobě používal tuzemský rum, hanácká vodka, zelená, griotka, vaječný koňak nebo meruňkovice. Výjimkou nebylo ani víno, a to bílé i červené, většinou však bylo nevalné kvality. Součástí míchaných drinků bylo i pivo.

Občas došlo i na tehdy nedostatkové zboží a v lepších podnicích se drinky míchaly i s koňakem, whisky nebo ruskou vodkou, což se odrazilo na jejich vysoké a pro mnohé nedostupné ceně.

Long drinky

V oblibě byly za socialismu i takzvané long drinky, které se staly doslova nesmrtelnými a pijí se dodnes. Některé hospody je mají stále v nabídce, a tak jistě někde narazíte na nápoj zvaný Bavorák, což je fernet s tonikem, nebo Beton, tedy becherovku s tonikem. Značně populární byl nápoj Houba, kdy se smíchalo červené víno s kolou.

Magické oko, Vodníkovo sperma, Semafor a Mozek

K populárním nápojům se tehdy řadilo i Magické oko, tedy panák zelené pozvolna spuštěný ve sklenici piva. Mezi klasiku patřilo i Vodníkovo sperma, což byla zelená s mlékem.

Mnozí si jistě pamatují i na Semafor, který se míchal z vaječného koňaku, griotky a zelené, nebo Mozek, což je kombinace griotky a vaječňáku.

Utopený komunista a Červenáček

Legendou mnoha setkání byl i nápoj Utopený komunista. Šlo o směs griotky a vodky. V tomto případě se drink nemíchal, ale oba alkoholy se vrstvily tak, aby se vzájemně nesmíchaly odlišné barvy a zůstaly stále oddělené. Pokud se míchala griotka s ginem, který umocňuje její červenou barvu, vznikl nápoj zvaný dle nejmladšího člena Rychlých šípů Červenáček.

Oblíbené nápoje diskoték

Na tehdejších diskotékách či tanečních zábavách se s chutí konzumoval drink s názvem Bílý medvěd. Jednalo se rychlý příval euforie a míchal se ze šampaňského a vodky.  Podobný účinek měl i nápoj Šavle meče neboli Táta máma, jehož sladká chuť si získala mnoho fanoušků. Stačilo smíchat rum s griotkou.

Vydejte se do minulosti s kvízem

Jak je vidět i v době jistého omezení se lidé dokázali stále bavit, a i přes nedostatek surovin uměli vymýšlet stále nové a originální nápoje. Sloužily nejen na chuť a k oslavě, ale také jako prostředek k vyjádření společenských nálad a postojů. Zavzpomínejte na tuto dobu a vyzkoušejte si kvíz o retro drincích socialismu.

Kvíz: Poznáte legendární retro drinky, které se pily za socialismu?

Související články

Zdroje: www.zena-in.cz, www.lidovky.cz,www.g.cz