Pravé české Honzovy buchty
Zdroj: Shutterstock

Kynuté těsto: Skvělé vychytávky, aby dobře vykynulo

Nedaří se vám pečení moučníku z kynutého těsta? Možná děláte někde chybu, ale nemějte žádný strach. Máme pro vás řadu užitečných rad, které vám pomohu připravit dokonalé kynuté těsto. 

Základem každého kynutého těsta je droždí. To musí být absolutně čerstvé, takže pokud jste našli v lednici kousek vyschlého droždí, které jste koupili bůhvíkdy, na kynuté těsto zapomeňte. Variantou čerstvého droždí může být to instantní. Používá se v poměru 2,5 : 1 - na 2,5 g čerstvého droždí vychází 1 g instantního. Má i tu výhodu, že jej můžete použít rovnou a není nutné čekat, než vzejde kvásek.

  • Nepodceňujte ani výběr mouky. Špaldová mouka dobře kyne, dáváte-li přednost klasice, na sladké pečení používejte mouku hladkou, případně polohrubou. Dobře ji před použitím prosejte včetně soli. Tu nikdy nesypejte rovnou na droždí, jinak byste ho znehodnotili.
  • Všechny ingredience by měly mít stejnou, pokojovou teplotu. Mléko nebo vodu ohřejte, aby byly vlažné, vejce vyndejte minimálně půl hodiny před použitím z lednice, máslo nechte povolit.
  • Držte se receptu. Nejlepší jsou ty tisíckrát vyzkoušené od našich babiček, které většinou začínají přípravou kvásku. Ten totiž zlepší proces kynutí. Droždí rozdrobte do vlažné tekutiny s trochou cukru, chvilku počkejte, než vzejde, a poté ho smíchejte s moukou.

Kvásek je základem kynutého těsta. Zdroj: Shutterstock

  • Nepodceňujte teplotu prostředí, kde těsto kyne. Potřebuje teplo, ale ne horko. Těsto po vymíchání poprašte moukou a přikryjte nejlépe bavlněnou utěrkou. Nesmí oschnout a musí být chráněno před průvanem. Pokud ho dáváte kynout do trouby, měla by být rozehřátá maximálně na 50 °C.
  • Pečete koláče, buchty, vánočku či jiné moučníky, kde musíte ještě celé těsto rozdělit na menší kousky, které budete dál zpracovávat? V tom případě je nutné druhé kynutí. Jakmile budete mít kousky připravené, nechte je na plechu ještě zakryté minimálně 20 minut kynout. 

Jednotlivé kousky musí před pečením ještě dokynout. Zdroj: Shutterstock

Honzovy kynuté buchty

Suroviny:

20 g čerstvého droždí
50 g moučkového cukru + na posypání
300 g polohrubé mouky + na vál
100 ml polotučného mléka
špetka soli
1 sáček vanilkového cukru
1 lžička nastrouhané citronové kůry
2 vejce
100 g másla
300 g povidel nebo makové náplně

Postup:

Z droždí, lžičky moučkového cukru, dvou lžic mouky a poloviny vlažného mléka připravte kvásek, který nechte na teplém místě nakynout.

Do mísy prosejte zbylou mouku a moučkový cukr. Přidejte sůl, vanilkový cukr, citronovou kůru, vejce, druhou polovinu vlažného mléka a vykynutý kvásek. Zlehka propracujte a nakonec přidejte 50 g zchladlého rozehřátého másla. Vypracujte hladké těsto. Zasypte ho moukou, zakryjte utěrkou a nechte kynout asi 40 minut na teplém místě.

Na pomoučněném vále nakynuté těsto propracujte a vytvarujte do plátu. Ten rozkrájejte na 18 kousků. Každý dílek pečlivě roztáhněte na placičku a naplňte lžící povidel nebo makové náplně. Okraje těsta k sobě dobře přitiskněte.

Pravé české buchty jsou ty s mákem, tvarohem či povidly. Zdroj: Shutterstock

Připravené buchty potřete ze všech stran zbylým máslem a narovnejte je do pekáčku vymazaného též zbylým máslem. Nechte kynout dalších asi 15 minut na teplém místě. Pečte v troubě vyhřáté na 180 °C asi 30 minut.

Po upečení nechte buchty vychladnout v pekáčku a před podáváním posypejte moučkovým cukrem. Zdroj: Shutterstock

Zdroje:www.recepty.czwww.vareni.cz

Akční letáky