Oranžety
Zdroj: Pavla Jelínková / Foto

Lahodný dárek i cukroví: recept na oranžety

Voňavé tenké proužky kandované pomerančové kůry obalené v cukru nebo čokoládě najdeme na vánočních stolech od Sicílie po Normandii. Zvláště pro Francouze znamenají Les Orangettes tu pravou vůni Vánoc, stejně jako pro našince vanilkové rohlíčky.

Receptů na tuto dobrotu existuje bezpočet, proč nezkusit třeba právě ten francouzský?

Zapomeňte na kupovanou kandovanou kůru, tomuto zázraku nesahá ani po kotníky. Kandovat můžete pomeranče, citrony či grepy, a co nesníte, můžete nasekat třeba jako přísadu do perníčků.

  • Z pomerančů oloupeme kůru Z pomerančů oloupeme kůru Zdroj: Pavla Jelínková / Foto Chemicky neošetřené bio pomeranče (citrony)
  • Krupicový cukr (100 g na každý pomeranč + něco na obalení)
  • Případně hořkou (ideálně 70%) čokoládu

Kůru pomeranče nakrojíme křížem a vzniklé čtvrtiny opatrně sloupneme, aby se neporušily. Vložíme je do kastrolu se studenou vodou, přivedeme pomalu k varu, poté oheň vypneme, necháme vychladnout a vodu slijeme. Tento postup opakujeme třikrát. Je to sice zdlouhavé, ale vyplatí se vydržet – kůra se tím zbaví palčivé chuti.

Kůra je teď krásně změklá, ostrým nožem ji po délce nakrájíme na tenké proužky a vložíme opět do kastrolu.

Kůru nejprve důkladně povaříme Kůru nejprve důkladně povaříme Zdroj: Pavla Jelínková / Foto

Proužky kůry zasypeme cukrem podle množství plodů a zalijeme vodou jen tak, aby kůra byla ponořená. Necháme cukr rozpustit a tekutinu opět přivedeme k varu. Vaříme zhruba půl hodiny, ale klidně i déle, dokud se proužky nenarovnají a nezískají lesklý sklovitý povrch.

Pak vše zasypeme cukrem. Pak vše zasypeme cukrem. Zdroj: Pavla Jelínková / Foto

Proužky vyjmeme děrovanou lžící, vyrovnáme je na pečicí papír a necháme vyschnout, nejlépe přes noc. Druhý den je obalujeme v krupicovém cukru (důvod je nejen chuťový, ale i praktický – nebudou se nám při mlsání lepit na prsty). Cukrový výluh pak můžeme využít jako sirup.

Proužky kůry necháme oschnout. Proužky kůry necháme oschnout. Zdroj: Pavla Jelínková / Foto

V luxusnější verzi můžeme oranžety namočit jedním koncem do rozehřáté hořké (kvalitní!) čokolády, položit je na mřížku a nechat v chladu ztuhnout.

Na závěr obalíme oranžety v cukru. Na závěr obalíme oranžety v cukru. Zdroj: Pavla Jelínková / Foto

V dobře uzavíratelné krabici vydrží oranžety bez problémů měsíc – čistě teoreticky, v praxi jsou pryč okamžitě!

Akční letáky