Opeňka měnlivá (Kuehneromyces mutabilis), lidově též opěnka nebo lipůvka.
Zdroj: Martin Fowler / Shutterstock.com

Léčivé účinky houby opeňky

Říše hub nabízí mnohem více, než jsme si kdy představovali. Jakmile je houba, dosud ceněná jen pro dobrou chuť, podrobena zkoumání, ukáže se, že je prospěšná zdraví a dovede i léčit.

Využití opeňky měnlivé léčivým účelům je dosud stále ve stadiu počátečního výzkumu. Zcela nedávno byla v této houbě, rostoucí na pařezech listnatých stromů, zjištěna přítomnost železa, manganu, ale ponejvíce selenu, který je významným antioxidantem podporujícím obranyschopnost organismu. Nedostatek selenu ve stravě je u nás přitom běžným jevem a dokonce ho málo obsahuje i zemědělská půda a tudíž i plodiny na ní vypěstované.

Málo známá opěnka je v listnatých lesích poměrně hojná Málo známá opěnka je v listnatých lesích poměrně hojná Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Opeňka proti chřipce

Ze starších literárních pramenů vyplývá, že opeňka měnlivá vykazuje dokonce protirakovinové účinky, a to proti sarkomu 180 a pevnému Ehrlichovu tumoru. Tyto údaje však bude zapotřebí ověřit modernějšími metodami. Zřejmé však je, že pokusy in vitro byl prokázán antivirový účinek výtažku z podhoubí opeňky měnlivé proti viru chřipky typu A a B.

Jak opeňku užívat?

K samoléčbě můžeme používat buď kloboučky z čerstvých plodnic, a to v denní dávce 30–50 g, nebo 4–6 g prášku z rozemletých sušených hub.

Akční letáky