Všem, kdo milují kávu, přijde tento nápoj v létě vhod ve studené podobě a s kousky ledu. A věřte, že nejde jen o ledovou kávu se zmrzlinou. Máme pro vás větší pochoutky. Zkuste trochu chuťově experimentovat a dosáhnout zajímavých výsledků. Jistě se stanete hvězdou letních dýchánků s kávou, kdy překvapíte netradičním letním osvěžením. V čele internetových řebříčku je letos ledová káva s tonikem!

Na výrobu několika ledových kávových nápojů se podívejte v následujícím videu:

Zdroj: Youtube

Káva není jen pochoutka

Přestože odborníci často varují před nadměrnou konzumací kávy, ve správných dávkách má na lidský organismus pozitivní účinek, neboť je zdrojem mnoha prospěšných látek pro naše zdraví. Mezi ty nejdůležitější patří draslík, hořčík, mangan, fosfor a vitamíny skupiny B. A je jedno, zda si dáte kávu teplou, či ledovou.

Jak dosáhnout dokonalé chuti

Pokud chcete, aby byla ledová káva chuťově opravdu perfektní, používejte vždy druhy kávy se silnějším ovocným aroma. V případě, že chcete, aby si zachovala káva svou naprosto silnou vůni, nechte ji rychle zchladnout v lednici.

Espresso tonic – hit internetu

Letos je velice oblíbená kombinace kávy a hořkosladkého toniku. Navíc máte tento dokonalý nápoj hotový během pár minut. Nejprve si připravte 30 ml espressa a dejte do lednice také vychladit 150 ml toniku.

Jakmile máte oba nápoje dostatečně vychlazené, naplňte sklenku kostkami ledu a zalijte tonikem. Teprve potom dolijte i studenou kávu. Pokud chcete dosáhnout zajímavého barevného efektu, lijte kávu velmi pomalu. Pak přímo do nápoje kápněte pár kapek citronové nebo limetkové šťávy a sklenku ozdobte plátkem citrusu a lístkem máty.

Chcete sladkou variantu? Tak můžete na ledové kostky ještě před porcí toniku a kávy nalít trošku domácího bezinkového sirupu.

Klasické frappé s mlékem, i bez

Přestože se klasické frappé připravuje z instantní kávy, použijte jen opravdu velmi kvalitní. Ne všechny na našem trhu totiž odpovídají náležitým parametrům. Stejně tak lze využít domácí překapávanou kávu nebo espresso. V případě, že budete chtít variantu bez mléčné složky, nahraďte mléko a smetanu vodou.

Nalijte do 50 ml silného vychlazeného espressa 150 ml chlazeného plnotučného mléka, 30 ml smetany a 5 až 7 kostek ledu, pokud budete používat šejkr. Jinak zvolte ledovou tříšť. Pokud chcete mít kávu sladkou, dodejte cukr nebo med či jiné sladidlo. Veškeré ingredience náležitě protřepte v šejkru nebo rozmixujte, aby vznikla pěna. Podávejte ve vyšší sklence s brčkem.

Portugalská Mazagran

Vyzkoušet můžete i oblíbenou ledovou kávu Portugalců, která je ochucená citronem. Do připravené sklenky vložte 4 až 5 kostek ledu a plátek citronu nebo limetky. Přímo na led nalijte dvojité espresso z 16 až 20 g kávy a 60 ml vody. Osvěžující kávový nápoj můžete podávat hořký, anebo lehce dle chuti přisladit.

Související články

Zdroje: www.spektrumzdravi.cz, www.coffeespot.cz, www.vareni.cz