Zdroje: YouTube.com, tomichutna.cz, video-recepty.cz

Jednou z nejslavnějších a zároveň nejpopulárnějších italských omáček je omáčka boloňská. Krásně snoubí chuť rajčat, mletého masa a bylinek a chutná skvěle nejen v těstovinách, ale je součástí i několika dalších italských pokrmů. Je ale poměrně dost náročná na přípravu, a to hlavně z časových i finančních důvodů.

Pravá boloňská omáčka

Originální boloňská omáčka by se měla připravovat s použitím kvalitního olivového oleje. Na něm se osmaží mrkev, cibule, celer a mleté hovězí maso. Vše se pak zalije konzervovanými rajčaty a také dobrým suchým bílým vínem. Do omáčky se přidává i celá řada bylinek a koření, jako jsou bazalka, rozmarýn, badyán a muškátový oříšek.

Příprava té nejklasičtější boloňské omáčky je tedy poněkud nákladnější. Kromě toho se i vaří opravdu dlouhou dobu, zhruba tři až čtyři hodiny. Není proto divu, že mnozí v našich končinách dávají spíše přednost značně zjednodušeným receptům, které nekladou tolik důraz na množství použitých surovin a také jsou podstatně časově méně náročnější. Chuť falešné boloňské omáčky se přitom od originálu v chuti zas tolik neliší.

Falešná boloňská omáčka

Na 3 lžičkách rozpáleného slunečnicového oleje osmažte 2 najemno nakrájené cibule. Jakmile cibule zesklovatí a chytne zlatavou barvu, přidejte k ní 1/2 lžičky sušeného tymiánu, 1/2 lžičky sušené bazalky, 1 lžičku sladké mleté papriky, trochu mletého pepře a také asi 1/2 lžičky soli. Všechno dobře promíchejte a krátce zarestujte.

Na levnou variantu boloňské omáčky s čočkou se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Boloňská omáčka i pro vegetariány

Nyní máte dvě možnosti – pokud se vydáte tou klasičtější cestou, do hrnce přidejte 500 gramů vepřového nebo kuřecího mletého masa. Pakliže ale masu neholdujete, můžete jej nahradit 500 gramy na malé kostičky nakrájené cukety, čočkou, vařenými sojovými boby, pohankou nebo i fazolemi. V každém případě pak do omáčky přilijte 300 mililitrů vody, hrnec přiklopte, stáhněte plamen a vařte asi 15 minut.

Následně přidejte 7 lžic rajčatového protlaku, 4 stroužky česneku a znovu omáčku nechte vařit. Tentokrát postačí zhruba 4 minuty. Na závěr ještě omáčku ochutnejte a případně dosolte. Může se stát, že bude kvůli rajčatovému protlaku o něco kyselejší. To napravíte přidáním větší špetky cukru.

Je-li omáčka přesně podle vaší chuti, stačí už jen uvařit své oblíbené těstoviny a podávat je s omáčkou.