Jak a čím zdobit linecké
- Už při vykrajování lze tvořítky nejrůznější tvarů a velikostí vymyslet zajímavou kombinaci spodního a vrchního plátku cukroví. Mohou být v páru i nepárové, tedy shodné i odlišné, ty vrchní s jedním i více otvory, také bez nich, symetrické i nepravidelné...
- Na slepování lineckého pečiva obvykle používáme pikantní zavařeniny nebo máslové krémy. I jejich barevnost může být zajímavá.
- Povrch lze různě potírat rozšlehaným vejcem nebo jen bílkem.
- Cukroví se dá posypat strouhanými ořechy, kokosem, barevnými cukrovými kuličkami, zdobit půlkami ořechů nebo spařenými mandlemi, čokoládovými hoblinkami apod.
- Zajímavou variantou je doplnění lineckého těsta sněhovou pusinkou.
- Použít můžeme různé druhy polev, nejčastěji bílkovou, citronovou či čokoládovou.
- K moderním možnostem zdobení cukroví patří využití hotových cukrářských modelovacích hmot, jako je K2 nebo White Icing, případně doma umíchaný marcipán.
Osvědčený recept na těsto pro linecké cukroví
- 350 g hladké mouky
- 250 g másla nebo rostlinného tuku
- 140 g moučkového cukru
- 2 žloutky,
- citronovou kůru
- mouku na vál
- tuk na vymazání plechu nebo pečící papír
Mouku prosejeme na vál a rozsekáme do ní nadrobno ne příliš vychlazený tuk, přidáme prosetý cukr, žloutky, nastrouhanou kůru z omytého citronu a vše rychle zpracujeme na hladké těsto.
Odpočinuté těsto vyválíme na pomoučněném válu na tenký plát a tvořítkem vykrajujeme různé tvary. Pečeme v předehřáté troubě při teplotě asi 180 °C.
Pečivo z lineckého těsta bychom měli před konzumací nechat dobře odležet, aby bylo křehké.
Linecká kolečka s ořechovým sněhem
- 180 g hladké mouky
- 100 g moučkového cukru
- 60 g másla
- 2 žloutky
- mouku na vál
- tuk na vymazání plechu
na ořechový sníh
- 2 bílky
- 150 g cukru krupice
- 100 g strouhaných ořechů
Mouku prosejeme na vál, přidáme rozsekaný tuk, cukr a žloutky a suroviny zpracujeme na hladké těsto, ze kterého vyválíme tenký plát. Tvořítkem vykrajujeme kolečka nebo hvězdičky.
Přendáme je na vymazaný plech a cukrářským sáčkem s ozdobnou špičkou stříkneme na střed tvaru ořechový sníh. Vložíme do středně vyhřáté trouby a pečeme při asi 200 °C.
Ořechový sníh můžeme ochutit kůrou nastrouhanou z citronu nebo pomeranče, můžeme přidat i špetku skořice a místo části cukru přidáme cukr vanilkový.
Kroužky obalované máslem a cukrem
- 150 g hladké mouky
- čtvrtinu kypřicího prášku
- 50 g másla
- 50 g moučkového cukru
- 3 lžíce mléka
- citronovou kůru
- mouku na vál
- tuk na vymazání plechu
na obalování
- 80 g másla
- 100 g krystalového cukru
- vanilkový cukr
Na válu zpracujeme prosetou mouku s kypřicím práškem a ostatními přísadami. Z těsta vyválíme tenké válečky, přeneseme je na plech a teprve poté stočíme do kroužku a upečeme v troubě vyhřáté na 250 °C. Hned po upečení kolečka lehce potřeme rozehřátým máslem a obalíme je v cukru s vanilkou.
Zdobení modelovací cukrářskou hmotou
Komu nestačí tradiční, více či méně jednoduché techniky ozdobení vánočního cukroví, může si užít tvůrčí palety možností, které nabízejí jedlé cukrářské modelovací hmoty. Na trhu, převážně ve specializovaných internetových obchodech, jsou k mání hotové výrobky pod názvy White Icing, K2, Fondant, Gum Pasta aj. Případně si lze doma připravit pravý nebo falešný marcipán ze sušeného mléka. Ten však na rozdíl od moderních hmot není čistě bílý.
Hotové modelovací hmoty se prodávají jako bílé, ale potravinářskými barvami a důkladným prohnětením se mohou tónovat prakticky do jakéhokoliv odstínu. Barvivo lze přidávat a postupně tak zvyšovat barevnou sytost hmoty.
Pečení cukroví se tak mění ve výtvarnou zálibu, při které se uplatní prostorová představivost, cit pro detail i neotřelou nápaditost.
Poté se hmota vyválí do síly zhruba 1 mm a pracuje se s ní jako s těstem: Tvořítky vykrajujeme různé tvary, obrysy i vnitřní motivy či plastické struktury. Hmotu můžeme tvarovat prsty či vhodnými nástroji.
Motivy lze dozdobit dalšími technikami, třeba práškovým leskem, cukrovým korálkem, polevami. Ozdobu lepíme k cukroví vodou, případně sirupem, alkoholem či cukrářským lepidlem.
Linecké zdobené tmavou a bílou polevou
- Čokoládovou polevu: 100 g čokolády rozpustíme ve vodní lázni, přidáme 30 g ztuženého tuku a dobře zamícháme.
- Cukrovou polevu: Rozehřejeme 70 g ztuženého tuku, přidáme 2 polévkové lžíce mléka, 125 až 140 g moučkového cukru a důkladně vymícháme.
Z lineckého těsta vykrájíme tvořítkem párové plátky v libovolném tvaru. Po upečení je slepíme krémem a vrchní část namočíme do čokoládové polevy. Necháme okapat, dáváme pozor, aby okraj polevy nestekl na krém či dolní díl.
Do ještě nezaschlé, ale již nestékající tmavé polevy kápneme dvě tři kapky cukrové polevy, kterými vzápětí protáhneme špičku párátka. Vznikne zajímavý ornament.
Lze postupovat i tak, že si nejprve ozdobíme vrchní díl cukroví a ten pak přilepíme na spodní.