Z listového těsta se dá vytvořit úžasné pohoštění!
Zdroj: Shutterstock

3 fantastické nápady z listového těsta: Bleskové pohoštění za pár minut

Listové těsto je spása! Obzvlášť v momentech, když k vám míří nečekaná návštěva a vy ji musíte něčím pohostit. Co všechno z listového těsta připravíte?

Listové těsto je skvělá surovina, protože z ní můžete upéct jak sladké zákusky, tak i slané záviny či „zobání“ k vínu. V obchodech je těsto k dostání buďto mražené nebo chlazené. V čem je rozdíl?

Už v ceně. Za mraženou kostku listového těsta zaplatíte méně než za předpřipravené těsto z lednice. Rozdíl je také v tom, že mražené těsto má delší trvanlivost, ale horší chuť. Navíc musíte počkat, až rozmrzne, což trvá nějakou tu hodinu času. Proto mraženou variantu doporučujeme v případě, že nikam nespěcháte nebo si kupujete těsto do zásoby. V případě návštěv za dveřmi je nejlepší variantou půlkilový chlazený bochník nebo ještě lepší je plát těsta (300 g).

Co s ním můžete všechno provést? Tohle video vám ukáže hned tři způsoby, jak těsto geniálně využít.

Pokud chcete, můžete minimálně dva druhy připravovat současně. Vejdou se na jeden plech!

Slané plněné kremrole

Kupte si plát listového těsta a podélně ho nakrájejte na 1,5 centimetrové pruhy. Každý z nich vezměte a obtočte jím cukrářskou trubičku na kremrole. Pečivo dejte na pekáč vystlaný pečicím papírem. Potřete ho rozkvedlaným žloutkem a posypte sezamovými semínky. Pečte ho na 200 °C asi 20 minut.

Mezitím smíchejte lučinu, trochou majonézy a na kostky nakrájený uzený losos. Upečené a vychladlé kremrole postavte do pohárů a do tříčtvrtin je naplňte lososovou pěnou. Nakonec je ozdobte stočenými kolečky salámu či sýru a salátem.

Slané koláčky z listového těsta jsou nápaditější než klasické chlebíčky. Slané koláčky z listového těsta jsou nápaditější než klasické chlebíčky. Zdroj: Profimedia

Šťavnaté košíčky s mušlemi

Z plátu těsta vykrájejte větší kolečka. Polovinu z nich nechte tak, jak jsou, jen je zlehka propíchejte vidličkou. U druhé části vykrojte střed menším kolečkem, jako kdybyste vyráběli obří linecké cukroví. Spodní část (plné kolečko) potřete rozkvedlaným žloutkem a položte na něj vykrojenou polovinu, kterou také potřete vejcem.

Práce s listovým těstem je jednoduchá. Práce s listovým těstem je jednoduchá. Zdroj: Profimedia

Vše posypte sezamovými semínky a pečte v troubě na 180 °C asi 20 minut. Upečené košíčky nechte vychladnout a odstraňte z nich nadýchanou část středu tak, aby uprostřed byla prohlubeň, která se dá plnit. Smíchejte tavený sýr s koktejlovou omáčkou a vzniklou směsí naplňte košíčky. Slané pohoštění dozdobte listovým salátem, nakládanými mušlemi a trochou sýrové omáčky. Luxusní nádech dodá pohoštění i trocha černého a červeného kaviáru.

Kostky s uzeným lososem

Plát chlazeného těsta nařežte na čtverce o rozměru 6 x 6 cm. Každý z nich potřete rozšlehaným vejcem a pečte je na 200 °C asi 6 minut. Poté kostky překryjte pečicím papírem. Dejte na něj dvě spodní části dortových forem a pečte ho dalších 10 minut. Proč je potřeba plechová zátěž? Protože kostky by byly tak zbytečně nadýchané a drobily by se.

Jakmile pečivo chytne zlatavou barvu, dejte ho stranou, aby vychladlo. V míse smíchejte tavený sýr s česnekovou majonézou. Kosky podélně rozpulte a naplňte majonézou. Na vrch slaného pohoštění dejte kousek uzeného lososa. Ale pozor, to není konec!

Slaný zákusek přiklopte další polovinou čtverečku, znovu potřete majonézou a přiklopte další půlkou. Tyhle vrstvené „patrové“ jednohubky nakonec ozdobte majonézou, ideálně z cukrářského sáčku s tvarovací hlavicí. Navrch přidejte jednu nakládanou brusinku. Hotovo a hostina může začít.

Upečené čtverce z listového těsta nechte vychladnout. Poté je rozřízněte napůl a plňte. Upečené čtverce z listového těsta nechte vychladnout. Poté je rozřízněte napůl a plňte. Zdroj: Profimedia

Nemáte čas?

Nakrájejte listové těsto na proužky. Do každého z nich zabalte jeden párek. Propletenec potřete vajíčkem a posypte sezamovými semínky. Pak stačí upéct pár minut v troubě a pohoštění je na světě.

Nemáte čas? Zabalte do listového těsta uzeninu. Pohoštění servírujte se omáčkou a zeleninou. Wrapy s párkem servírujete s omáčkou a čerstvu zeleninou. Zdroj: Profimedia

Zdroje: www.dtest.cz, www.youtube.com

Akční letáky