Milujete lívance? Máme pro vás recepty, které jsou klasikou i zdravou variantou.
Zdroj: Profimedia.cz

Lívance: Americké bez kynutí, kynuté jako od babičky a jedna super zdravá verze

Lívance jsou obzvlášť oblíbenou lahůdkou, která se hodí nejen k snídani, ale jde i o plnohodnotný oběd či večeři. Receptů na ně existuje celá řada, ale vždy by měly být nadýchané a jemné.

Lívance jsou pokrmem, který se v našich končinách objevil pravděpodobně v dobách Rakouska-Uherska a poměrně rychle zdomácněl. Jedná se o moučník z litého těsta, který se zpravidla dochucuje dalšími ingrediencemi. Různé podoby lívanců se dělají po celém světě, v Americe jsou například značně populární pancakes.

Jak na americké lívance bez kynutí? Inspirujte se na videu zde:

Lívance bez kynutí

Nejprve utřete v misce či robotu 1 celé syrové vejce s 2 polévkovými lžícemi cukru a špetkou soli. Do hladkého krému pak postupně vmíchávejte 250 ml mléka, 250 g pšeničné mouky a 20 ml slunečnicového oleje. Ve výsledku byste měli docílit konzistence hladkého těsta. Následně můžete na rozpálené pánvi tvořit lívance, které jsou stejně nadýchané jako ty od našich babiček.

Lívance jsou vynikající s ovocnými sirupy. U nás se předávají recepty na lívance z generace na generaci a každá rodina mívá svůj oblíbený. Zdroj: New Africa / Shutterstock

Klasická verze našich babiček je s kváskem

U nás se předávají recepty na lívance z generace na generaci a každá rodina mívá svůj oblíbený. Klasikou jsou samozřejmě ty s kváskem, který se dělá z droždí, cukru a mléka. Jednoduše se do teplého mléka nadrobí droždí s trochou cukru a nechá se na teplém místě vykynout v kvásek.

Recept na tradiční kynuté lívance

Do mísy nasypte 150 g hladké mouky, přidejte špetku soli, 15 g cukru krupice, 1 celé syrové vejce, 300 ml mléka a po vykynutí i kvásek. Směs řádně promíchejte, mělo by vám vzniknout hladké těsto. Přikryjte ho utěrkou a nechte tak 20 minut kynout na teplém místě. Následně si na pánvičce rozehřejte plátek másla či trochu oleje a smažte na ní lívance z obou stran dozlatova.

Chcete zdravější variantu? Tady je postup:

Zdravé banánové lívance

Do misky rozklepněte 1 čerstvé syrové vejce, přidejte ½ pokrájeného banánu na kolečka. Následně pomocí vidličky obě ingredience spojte a přidejte trošku mleté skořice. Vzniklé těsto by mělo být krásně hladké. Následně na předem rozpálené pánvi s trochou oleje tvořte lívance, které opečete klasickým způsobem z obou stran.

banánové lívance Do misky rozklepněte 1 čerstvé syrové vejce, přidejte ½ pokrájeného banánu na kolečka. Zdroj: shutterstock.com

Zkuste i jiné zdravější ingredience

V receptech můžete mnohdy nahradit jak hladkou mouku, tak i plnotučné mléko. Použít lze mouku celozrnnou nebo také ovesné vločky. Klasické mléko zas můžete vyměnit za mléko rostlinné a místo smažení na tuku využít teflonovou pánev.

Lívance mohou mít pestré chutě

Tradičně se lívance mazaly máslem a sypaly cukrem, případně mletou skořicí. Oblíbená jsou i švestková povidla s tvarohem či zakysanou smetanou. Na lívance se také hodí jakékoliv ovoce a šlehačka, stejně tak čokoládová pomazánka, med či ořechy.

Zdroje: www.tipio.cz, www.damejidlo.cz, www.toprecepty.cz

Akční letáky