obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Majoránka, dobromysl, oregano: voňavé trio na zahradě a v kuchyni

Majoránka je bylinka milá, voňavá, půvabná. Jižnější bratr majoránky, oregano, je plný chuti a slunce. Příbuzná dobromysl, aromatická léčivka, zdobí i naše louky. Můžete je pěstovat na zahradě i v květináči na balkóně či doma. Chuť čerstvých lístků učiní z pokrmů zdravou a lahodnou pochoutku, připravíte z nich čaj, koupel…

Chuť a vůně čerstvé majoránky je skvělá. Zrovna tak velmi blízké dobromysli a ještě výraznějšího oregána. Všechny tyto bylinky patří do jednoho rodu, Origanum. Jméno pochází z řeckého Oros ganos, tedy radost z hor. Staří Řekové vůni oregána milovali, považovali jej za symbol štěstí i lék. Řecké hory voní divokým orgánem dodnes. Majoránku si posléze oblíbila i středověká Evropa, a nejen jako koření, ale i delikátní přírodní parfém, přísadu do koupele či čaje, který zaháněl všechny chmury.

majoránka zahradní majoránka zahradní Zdroj: Archiv ireceptar.cz dobromysl dobromysl Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Dobromysl v koupelně

  • Pokud do vany přilijeme litr silnějšího nálevu z dobromysli, přiravíme tak velmi osvěžující, povzbuzující koupel.
  • Silný nálev je také výborný kondicionér, který vlasy posiluje a provoní.

Rajčata s oregánem

  • Rozpůlíme 4 vetší rajčata a vložíme je do zapékací mísy řeznou stranou nahoru.
  • Smícháme 4 lžíce olivového oleje, stroužek utřeného česneku, vrchovatou lžíci čerstvých lístků oregána, osolíme  a opepříme podle chuti.
  • Rajčata potřeme směsí a posypeme parmezánem (lžičku na polovinu rajčete).
  • Zapékáme 15 minut v troubě nebo pod grilem. 

Pěstování

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Všechny bylinky rodu Origanum jsou medonosné, vyhledávané včelami, čmeláky i motýly.

Jemnou, drobnou majoránku můžeme pěstovat jako sluncemilnou letničku, nebo jako přenosnou trvalku, silnější mrazy venku nepřežije. Daří se jí i celoročně v bytě, pokud jí dopřejeme dostatek čerstvého vzduchu. Majoránce vyhovuje výživnější půda, nežli dobromysli a jejím kultivarům.

Dobromysl obecná pravá je rostlinou našich luk a strání, na zahradě ji na světlém místě lze pěstovat jako odolnou trvalku.

U oregana, poddruhů, kultivarů a kříženců dobromysli, záleží na původu a konkrétních vlastnostech . Přes zimu je vždy vhodná přikrývka, nebo umístění na světlé, bezmrazé místo v pěstebních nádobách. Vždy jim vyhovuje plné slunce a lehký substrát, který by neměl obsahovat nadbytek živin, nesnášejí přelévání.

 

Akční letáky