obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Mák v kuchyni i okrasné zahradě: Nedoceněný národní poklad

Mák se pro své léčebné i omamné účinky pěstuje už od starověku, někdy je bohužel zneužíván jako droga. Jeho semena mají lahodnou chuť a jsou zdrojem mnoha výživově cenných látek. I přes široké využití v lékařství, v kuchyni i v okrasné zahradě se této rostlině nedostává tolik pozornosti, kolik by si zasloužila,

Mák - vlajková loď českého zemědělství

Pěstování máku setého (Papaver somniferum) má Mák je významnou plodinou Mák je významnou plodinou Zdroj: Shutterstock.com / Oliver Hoffmann v České republice velkou tradici, patříme k největším světovým producentům potravinářského máku. Téměř všechen výnos tedy směřuje do potravinářství. Ze semen máku se získává olej, připravují makové náplně do koláčů či buchet a posypky na pečivo. U nás se zpracuje pouze ¼ z téměř 50 000 tun vypěstovaného máku, zbytek putuje do zahraničí. Oblíbený je zejména ve slovanských zemích, jinde jsou makové produkty neprávem zatracovány z obavy, že obsahují návykové látky. Omamné látky jsou obsažené i v potravinovém máku, ale pouze v nepatrném množství. Přesto si musí dát pozor hlavně řidiči, nadměrná konzumace makových pochoutek může vést ke zpomalení jejich reakcí.

Mák setý pěstujeme pro okrasu i užitek Mák setý Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Mák, opium, heroin

Stonek, listy a nezralé makovice obsahují množství alkaloidů, například morfin
(Morpheus byl řecký bůh snů), který snižuje bolesti a působí též narkoticky (ne náhodou je druhové jméno máku setého somniferum, tedy spánkodárný).

Získávání opia Získávání opia Zdroj: Shutterstock.com / Couperfield

V lékařství se morfin často předepisuje k potlačení pooperačních bolestí, po úrazech, nebo při bolestech spojených s nádorovým onemocněním. Při dlouhodobějším užívání však přichází závislost, tzv. morfinismu, a látka působí spíše stimulačně a navozuje příjemné pocity. Alkaloidy se získávají z některých druhů máku ve formě opia, zaschlé šťávy z nezralých makovic. Pro tyto účely se mák pěstuje hlavně ve střední Asii, největším producentem opia je Afgánistán. Opium je zneužíváno jako droga, kouří se, nebo se užívá v tabletách. Z nemalé části surového opia je vyráběna velmi nebezpečná droga, heroin.

Dozrávající makovice na poli nedaleko Litomyšli. Dozrávající makovice na poli nedaleko Litomyšli. Zdroj: Shutterstock.com / Radka Páleníková  

Makové hody

Daleko bezpečnějším a příjemnější způsobem využití máku je zpracování zralých semen do potravinářských produktů. Je vyhledáván nejen pro svoji lahodnou chuť, ale také pro vysoký obsah kvalitních olejů a minerálních látek (například vápníku má 12x více než mléko).

obrázek z archivu ireceptar.cz Nudle s mákem jsou klasický recept Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Makové buchty, koláče a záviny, škubánky s mákem, nudle s mákem, švestkové knedlíky s mákem, makovec, to jsou jen příklady z mnoha receptů české kuchyně. Mák nezatracujte, i když jeho příprava ke spotřebě je trochu složitější, jídel, kde můžete mák využít, je jako máku.

V lidovém léčitelství se doporučuje čaj z okvětních lístků máku jako prostředek proti plicním chorobám, ke zmírnění kašle a při zánětech horních cest dýchacích. Pití odvaru z mletých makových semen je zaručený recept na klidný spánek.

Recept na základní makovou náplň

Umelte 150 g máku a vařte s 250 ml mléka asi 25 minut, do zhoustnutí směsi. Přidejte 60 g pískového cukru, vanilkový cukr, trochu skořice a lžíci rumu. V případě potřeby zahustěte drcenými piškoty nebo strouhaným perníkem.

Mák v zahradě

pivoňkokvětý okrasný mák V okrasných zahradách zvlášť dobře vynikají plnokvěté máky. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Plnokvěté odrůdy máku se využívají jako okrasná rostlina, květy bývají velmi nápadné a krásné, i když doba kvetení je velmi krátká. Květy máku se nehodí jako řezané květiny do váz, brzy opadávají. Okrasné máky lze pěstovat jako jednoletky nebo trvalky, vyžadují slunné stanoviště a dobře propustnou vápnitou půdu bohatou na živiny, jsou náročné na vláhu i dostatek světla. Výsev provádějte během dubna, v červnu a červenci máky pokvetou.

Pěstovat můžete i klasický mák setý pro potravinářské účely. Osévat byste však měli maximálně 100 m2, větší výměra už podléhá ohlašovací povinnosti. Při sklizni si nějakou tu makovičku schovejte, údajně zvyšují plodnost a přilákají štěstí a peníze. A pokud se nepoštěstí, využijete tobolky při tvorbě suchých vazeb nebo věnců.

Doma vypěstovaný mák chutná nejlépe. Doma vypěstovaný mák chutná nejlépe. Zdroj: Shutterstock.com / TwilightArtPictures

Akční letáky