Dát si čas od času lososa je zdravé. Alespoň to tvrdí lékaři i výživoví specialisté, kteří vidí bonusy této ryby hned v několika ohledech. Losos obsahuje omega 3 mastné kyseliny, jež pomáhají chránit váš mozek před depresí, ale i nemocemi jako je Alzeimerova nebo Parkinsonova choroba. Navíc udržuje zdravé srdce, normální hladinu krevního tlaku a podporuje hubnutí. A to už je důvod, proč nad tímto rybím pokrmem uvažovat.

Autor Dabl vám ukáže, jak připravit lososa podle Gordona Ramseye. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Stabilizátor imunity

„Já lososa miluju a určitě ho nepovažuju za jídlo, do kterého bych se musela nutit,“ říká naše čtenářka Inka, která je zároveň i výživovou poradkyní. Podle ní má sice losos tučnější maso, ale jeho výživový potenciál je pro tělo tak dokonalý, že vyšší poměr kalorií určitě nevadí. „Navíc u lososa je ještě jedna výhoda – napomáhá odvádět škodlivé látky z těla a tudíž podporuje imunitu. A to se (nejen na jaře) hodí,“ říká sympatická bruneta.

Losos s omáčkou

Připravit si lososa není nic těžkého. Stačí ho okořenit, „hodit na pánev“, nebo upéct… Světoznámý kuchař Gordon Ramsay mívá ale s touto rybou trochu rafinovanější plány. Nakládá totiž lososa do teriyaki marinády, která mu propůjčí lahodnější a výraznější chuť.

Zkuste to také: V míse smíchejte kousek nakrájeného zázvoru, 2 rozdrcené stroužky česneku, 3 lžíce sojové omáčky, 2 lžíce javorového sirupu, 1 lžíci slazeného rýžového vína mirin (koupíte v asijských potravinách) a kapku olivového oleje.

Opékání na pánvi

Rozpalte pánev s troškou oleje a položte na ni lososa (vždy kůží dolů). Rybu opékejte dvě minuty a poté jí zalijte marinádou. Lososa restujte do té doby, než maso ztratí průhlednost. Poté rybu obraťte, podlijte marinádou a opékejte na druhé straně. Zdá-li se vám omáčka příliš hustá, klidně ji zřeďte vodou.

Servírování a volba přílohy

Opečenou rybu servírujte na talíř a podávejte zalitou zbytkem omáčky. Výborně chutná třeba se zeleninovým salátem nebo bramborovým pyré. Jídlo podle potřeby ještě okořeňte mořskou solí nebo pepřem. Je to lahůdka!

Související články

Zdroje: www.copymethat.com, budejovice.rozhlas.cz