Víte, jak si poradit i se žluklým máslem, anebo si udělat přepuštěné?
Zdroj: Profimedia

Máslo: 5 vychytávek našich babiček, vydrželo jim i roky. Zkuste to taky

Nejen přepuštěné máslo, ale i řada dalších zvyků a dovedností se vrací do našich kuchyní. Nejde jen o módu, ale také o fakt, že v posledních několika letech se klade vyšší důraz na opravdu maximální a bezezbytkové využívání potravin. Okoukali jste fígly vaší babičky? 

Zdroje: Dobré rady do každé kuchyně, Richard Gabriel, ISBN: 978-80-7549-024-7, bydleni.instory.cz

Kterak Majklova babička přepouštěla máslo

Tak by se mohl jmenovat následující videopříspěvek. Podívejte se na toto hezké video, kde Majkl popisuje, jak dělala jeho babička přepuštěné máslo. Proč je to dobré vědět? Takové přepuštěné máslo totiž vydrží, nežlukne a na vaření se hodí mnohem lépe než klasické máslo:

Žluklé máslo? Žádný problém

Už se vám někdy stalo, že máslo žluklo? Vyhodili jste jej, anebo si i s tím umíte poradit? V případě, že máslo žlukne, se doporučuje rozpustit jej v rendlíku a až zpění, přidat k němu opečenou kůrku chleba. Ta by měla natáhnout nepříjemné pachy i chutě a máslo by mělo být opět dobře použitelné, minimálně na vaření a pečení. 

Hotové přepuštěné máslo. Hotové přepuštěné máslo. Zdroj: StockImageFactory.com / Shutterstock.com

Stejně tak prý funguje i mrkev. Mrkvičku oškrábejte, rozdělte na několik větších kousků a vmáčkněte do žluklého změklého másla. Takto uložte do ledničky na několik hodin a poté zkontrolujte, zda se nepříjemná pachuť vytratila.

Čerstvé máslo. Máslo žlukne za vysokých teplot, nejčastěji tedy v létě, například při převozu autem atd.  Zdroj: margouillat photo / Shutterstock.com

Pokud se přece jen nezadaří a žluklé máslo už je za hranicí napravitelnosti stejně jej můžete doma použít. Pomůže vám totiž s vyčištěním šmouh a skvrn od smůly, trávy, ale také asfaltu.

Žluklým máslem či olejem můžete také napustit kůži nebo dřevo. Udělejte to však u předmětů, které můžete nechat vyvětrat, protože budou použitým tukem cítit.

Sušíte-li boty u topení, dbejte, ať drží svůj tvar. Žluklým máslem nebo olejem lze impregnovat i kůži, ale nutno dodat, že vůně vyvětrá až za nějaký čas.  Zdroj: Daria Chichkareva / Shutterstock.com

Pokažený máslový krém

Mezi nepříjemnosti s máslem patří i sražené máslo při přípravě krému. To se stává, především pokud nejsou suroviny stejné teploty, právě z tohoto důvodu zkušené kuchařky nabádají nechat vše zteplat v pokojové teplotě, včetně vajec, smetany či másla. Ani krém se sraženým máslem však není na vyhození, stačí vše mírně zahřát v mikrovlnce nebo troubě a pak znova šlehat.

máslový krém Velké rozdíly teplot surovin mohou napáchat v máslovém krému velkou neplechu.  Zdroj: Shutterstock

Také sraženou smetanu lze napravit, a to špetkou pečicího prášku. Někdo zase doporučuje vmíchat lžičku studené vody nebo ponořit celou mísu do studené vody a smetanu v míse dobře vymíchat.

Akční letáky