Dosmaženo? Použitý olej do kanalizace nepatří
24. 12. 2017

Dosmaženo? Použitý olej do kanalizace nepatří

Kapr i řízky jsou usmaženy a v pánvi zůstala spousta použitého oleje. Kde skončí většina takových zbytků? Mnozí z nás je bohužel vylijí do odpadu. Je to ale velká chyba, kromě komplikací, které způsobíte v kanalizaci a v čistírnách odpadních vod, si zaděláte i na potíže s vlastními odpadními trubkami a to se vám může pěkně prodražit.

Smažení je velmi oblíbená příprava pokrmůNa Štědrý den chystáme dárky a také hromadu dobrého jídla i pití. Leckteré dobroty se ale připravují na oleji v pánvi nebo ve fritovacím hrnci. A co až se z kuchyňské ingredience stane problematický odpad? Spousta lidí se ho zbavuje nejsnazší možnou cestou a vylévá ho do odpadu s pocitem: takové malé množství přece nemůže nikomu vadit. To je jednoznačně špatně.

Jak si vyrobíte ucpávku v odpadu

Vylít použitý olej do dřezu nebo záchodu škodí v první řadě potrubí ve vaší domácnosti. Olejová mastnota se velmi ráda usazuje na stěnách trubek, nabaluje na sebe další nečistoty jako jsou zbytky jídel, chlupy i vlasy, a než se nadějete, odpad je ucpaný, musíte ho složitě čistit a uvolňovat pomocí žíravého hydroxidu nebo rovnou volat instalatéry. I dále v kanalizaci se tvoří tukové překážky a zhoršují odtok odpadních vod. Pokud se k tomu přidá další odpad spláchnutý z domácnosti, často vznikne pořádný problém. „Do odpadu někdo spláchl drátěnku, ta na sebe nabalila vrstvu tuku, toaletního papíru a dalších nečistot a nakonec se vytvořila padesátikilová ucpávka,“ líčí pracovník čistírny odpadních vod.

Další problém nastává v samotných čistírnách. Jsou sice vybaveny speciálními lapači a odlučovači olejů, ty jsou však projektovány na běžné znečištění z domácností, nápor tuků často neustojí a rychleji se zanášejí. Tuky se z čistíren vod odvážejí a nakonec končí na skládkách nebo ve spalovnách.

Jak se správně použitého oleje zbavit?

Lepší, než splachovat použité oleje do výlevky, je shromažďovat je do vhodné uzavíratelné nádoby. Tu pak odneste do sběrného dvora, kde by ji měli bez problému přijmout. V některých městech a městských částech jsou dokonce umístěné kontejnery pro sběr použitých tuků a olejů Kontejner pro sběr olejůz domácností, najdete je například na území městské části Praha 2. Do černých kontejnerů s hnědým víkem odložíte uzavřené nádoby s tuky a sebraný odpad bude po vytřídění a vyčištění sloužit jako druhotná surovina v chemickém průmyslu nebo třeba jako mazací olej do strojů. V nejhorším případě zahodíte láhev s tukem do nádoby na směsný odpad.

Menší množství tuků, například z pánve, je možné nechat vsáknout do ubrousku nebo papírové kuchyňské utěrky a pak vyhodit s běžným komunálním odpadem. Majitelé zahrádek mohou malý objem zbylých olejů vylít jednoduše do kompostu. Přesto ale drtivá většina spotřebovaných tuků a olejů končí pořád v kanalizaci.

  • Se smažením a užitím tuků v domácnosti souvisí i likvidace jejich obalů. Problém je opět mastnota. Plastovou lahev od rostlinného oleje je potřeba pořádně vymýt teplou vodou a přípravkem na mytí nádobí. Pokud někdo nechce lahev od oleje vymývat, ať ji raději dá do směsného odpadu, mastnota a zbytky obsahu omezují recyklaci vytříděných obalů.
  • Při samotném smažení hrozí riziko vznícení Olej nikdy nehaste vodourozpáleného oleje, zejména jestli doma vaříte na plynových sporácích. Pokud se vám stane taková nehoda, zachovejte chladnou hlavu a hořící olej nikdy nehaste vodou! Přes nádobu s olejem přetáhnete vlhký hadr, přikryjte ji pokličkou nebo prkénkem. Pokud v panice hodíte pánvičku pod tekoucí vodu, snadno si podpálíte celý byt.

Autor Veronika Zámečníková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třimínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

fritovací olej

(Pavel), 27. 12. 2017, 16:43

Použitý fritovací olej používám úspěšně několik roků při zapalování ohně v krbu.

Olej.

(C7P~QktlVvcjLlpk78IjEKzm~8), 24. 12. 2017, 20:55

Platím tolik za vodné a stočné,že by mi měli chodit pracovníci oněch čistíren čistit i odpad pod dřezem!!!Moje nervy!

tuky

(VWPsQNubWkBwZb4Vj7aPZYTw), 24. 12. 2017, 11:04

Bohužel to tak je.V odpadních trubkách se tuky usazují.Také logr z kávy vám spolehlivě zanese odpad a to hlavně v kolínkách.Já jsem dokonce u syna musel trubku odříznout.Od té doby se logr vysypává do směsného odpadu.Bohužel Praha 2 je jediná v Praze,kde mají na tuky kontejner.Doporučil bych, aby tyto kontejnery(hnědé)byly v celé Praze.Já to dávám do různých pet lahví a poté do směsného kontejneru.Je to škoda,protože se tato surovina dá dále použít.Viz článek.Kdo bude shánět sběrný dvůr?Na to není čas a popřípadě vzdálenost sběrného dvora.Je námět pro zastupitele Pražských čtvtí.

Tuk a koroze?

(Skoky), 24. 12. 2017, 09:27

Myslím že je blbost v tom, že je zde napsáno, že tuky způsobují korozi potrubních trubek.. větší nesmysl jsem jako zámečník nikdy neslyšel.. sorry jako :D

RE: Tuk a koroze?

(VWPsQNubWkBwZb4Vj7aPZYTw), 24. 12. 2017, 11:20

Vážený kolego.
Samozřejmě to způsobí korozi trubek.Při ucpání se v trubkách zadržuje voda,která by za normálního stavu rychle odtekla.Po odtoku vody trubka osychá.Ostatně potrubí je zaplněné vodou cca zpoloviny.Při ucpané trubce se v místě ucpání voda zadržuje a poté trubka koroduje.Nemluvím o umělých trubkách.Tam zase při usazeninách praskají spoje.Doporučuji se podívat při prasklém potrubí,jak se stěna trubky v místě praskliny ztenčuje.Není to jenom stárnutím potrubí.
Jinak přeji upřimně hezké vánoce.A bez prasklého potrubí.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS