Používám

  • kostku droždí
  • lžičku soli
  • vejce
  • lžičku cukru
  • polohrubou mouku

Postup

Droždí rozdrobím do dvou deci vody asi 25 °C teplé, do které předtím nasypu lžičku cukru.

Když se zrovna netopí a teplo není ani na slunci na okně, zapnu na půl minuty plotýnku na kamnech, položím na ni talíř a na ni postavím mísu s těstem.

Do mísy nasypu asi dvě velké polévkové naběračky mouky, přidám sůl, vejce a vzešlý kvásek. Vše zamíchám, aby se ingredience spojily.

Po hrstech pak přidávám mouku a těsto zpracovávám. Musí být takové, aby se nechytalo mísy, ale stále se pěkně táhlo, žádná modelína. Čím je těsto řidší, tím jsou knedlíky „peříčkovatější“.

Těsto posypu moukou, přikryju utěrkou a dám na mírné teplo.

Těsto nechám dvakrát vykynout: Nakynuté srazím a znovu nechám kynout.

Pak teprve vytvaruju čtyři podlouhlé knedlíkové šišky.

Na jejich vaření používám širší kastrol s pokličkou, do kterého položím rozevírací pařák, na něj složenou utěrku a do kastrolu naleji konvičku vroucí vody tak, aby byla hladina asi 2—3 cm ode dna.

Dvě šišky položím na utěrku a po 18—20 minutách je vyměním za další dvě, celou dobu se voda vaří na plný var. V páře se knedlíky nikdy nepřevaří a nejsou oslizlé.

Podběrákem je vyndám a propíchám vidličkou, aby vyšla pára.

Na krájení mám zlepšovák: Protože se mi každá nit časem rozpadla, koupila jsem si nejslabší vlasec a na oba konce přivázala knoflíky, vlasec je dlouhý asi 40 cm a knedlíky krájím za tepla.

Jiřina Zajíčková