Nejoblíbenější recepty na knedlíky: Kynutý houskový a vídeňský žemlový
15. 6. 2018

Nejoblíbenější recepty na knedlíky: Kynutý houskový a vídeňský žemlový

Knedlíky mohou být bramborové, kynuté, žemlové, špekové i všelijaké další. Dnes se podíváme blíže na žemlové – jeden recept na český kynutý houskový knedlík, druhý na vídeňský žemlový.

Knedlík je skoro symbolem české kuchyně, máme většinou pocit, že je její součástí odedávna. Je tomu ale opravdu tak? Pokud se podíváme do starších kuchařských knih, podaří se nám vystopovat knedlík cestou zpět celým 20. stoletím. Ale ve století 19. knedlíků povážlivě ubude.

Houskový knedlík s koprovou omáčkou

Dokonce ani ikona českých kuchařek – Magdalena Dobromila Rettigová – nevěnuje knedlíkům žádnou zvláštní pozornost. Ve starších vydáních jejích kuchařek je najdete pod názvem „šiška“. I tak se ale knedlíky na českém stole vyskytují v hojné míře více než 100 let. To už se dá, s přimhouřením oka, považovat za tradici. Přinejmenším knedlík tvarovaný do šišky a poté krájený na plátky, to je opravdu typická česká úprava. Knedlíky mají svou nezastupitelnou pozici i jiných národních kuchyních, především rakouské, německé a tyrolské, tam ovšem v podobě kulaté a vcelku podávané.

Kynutý houskový knedlík

 • Houskový knedlíkhrubá mouka 300 g
 • sůl 1 lžička
 • droždí instantní ½ sáčku
 • cukr 1 lžička
 • vejce 2 ks
 • vlahé mléko 160 ml
 • housky 2 ks

Housky nakrájíme na kostičky a necháme na vzduchu oschnout. Mouku, cukr, sůl a droždí promícháme. Vajíčka vidličkou rozšleháme v mléce, vlijeme k mouce a vařečkou několik minut promícháváme, abychom do těsta dostali vzduch. Přisypeme houskové kostičky a propracujeme tak, aby se houskové kostičky z těsta nevylupovaly, ale ani aby nebyly zcela rozmělněné, to by knedlíkům ubralo na kyprosti. Kouli těsta poprášíme moukou, mísu překryjeme utěrkou a necháme na teplém místě kynout (můžeme využít program na kynutí v troubě či domácí pekárně).

Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučené prkénko, rozkrojíme na tři stejně velké díly a z každého z nich vytvarujeme váleček o průměru 6 cm. Necháme na prkénku opět kynout alespoň 15 minut.

Kynuté houskové knedlíky patří k oblíbeným přílohám.

Zatím přivedeme k varu dostatečné množství vody, osolíme ji a vkládáme opatrně knedlíkové šišky. Vaříme 8-9 minut, potom obrátíme a vaříme stejně dlouho. Jeden knedlík opatrně vyjmeme děrovanou naběračkou a překrojíme, jestli je dovařený. Pokud by náhodou nebyl, nevadí, lze dát dovařit jednotlivé poloviny.

Vařené knedlíky vyjmeme děrovanou naběračkou, několikrát propíchneme vidličkou, aby se pára dostala ven, a necháme pár minut prochladnout. Potom krájíme kráječem na knedlíky nebo kuchyňskou nití. Krájení nožem není pro čerstvé knedlíky vhodné, smáčknou se.

Vídeňský žemlový knedlík

 • Žemlový vídeňský knedlíkhousky 300 g (4 – 5 ks)
 • vejce 1 ks
 • mléko 250 ml
 • cibule 1 ks
 • máslo 60 g
 • muškátový oříšek 5 strouhnutí
 • sůl ¼ lžičky
 • hladká mouka 50 g

Housky nakrájíme na kostičky a dáme do mísy.

Mléko rozšleháme s vejci, solí a muškátem. Přelijeme přes žemlové kostičky a necháme takto nasáknout 15 minut.

Zatím cibuli nakrájíme na drobné kostičky a na másle ji osmažíme dozlatova. Přilijeme do mísy, promícháme a zahustíme moukou.

Navlhčenýma rukama tvarujeme kulaté knedlíky o průměru 5 – 6 cm.

Vložíme je do vroucí osolené vody a ztlumíme, aby se voda jen chvěla, nebublala. Vaříme 15 minut, vyjmeme děrovanou naběračkou a rovnou servírujeme na talíře.

Pokud chcete knedlíky servírovat v míse, je potřeba je pokropit rozpuštěným máslem, jinak by se slepily.

Vídeňský žemlový knedlík

Autor Kamila Procházková.

Související články

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřiplusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS