Polévka odedávna symbolizovala soudržnost a také svornost rodiny, proto se na stůl podávala v jedné nádobě. Záleželo na zvyku a také na regionu, z čeho tam polévku připravovali. Velmi často to bylo zelí, sušené houby, krupky a kořenová zelenina. Rituální potravinou symbolizující Kristovo tělo byl hrách, případně jiné luštěniny. V současnosti na Štědrý večer nejčastěji připravujeme kapra a tedy i rybí polévku z něj. Ale můžeme ji zkusit připravit i jinak.

Rybí polévka se svítkem

  • Nejprve dejte do mírně osolené vody s troškou kmínu vařit drobně nakrájenou cibuli s kousky kořenové zeleniny a pórku.
  • Do tohoto zeleninového základu vložte odřezky z kapra, případně i z jiných ryb. Zmírněte oheň, a rybí maso nechte táhnout v podstatě bez varu 7–10 minut. Vývar sceďte a maso oberte z kostí.
  • Vejce rozšlehejte s troškou soli, muškátovým květem, nasekanou petrželovou natí a lžičkou škrobu.
  • Obrané rybí maso a zeleninu z vývaru nakrájejte a vložte do rozšlehaných vajec, přidejte hrstku strouhanky, sůl, muškátový květ a vše lehce promíchejte. Těstíčko nechte chvíli stát, aby strouhanka natáhla vejce a směs lehce zahustila. Podle možnosti do směsi přidejte i syrové, na menší kousky nakrájené rybí vnitřnosti (mlíčí, jikry).
  • Z těstíčka pak ve vymaštěné pánvi s nepřilnavým povrchem zvolna z obou stran upečte omeletu, kterou nakrájejte na kousky (kostičky, klínky apod.).

Jemně nakrájenou kořenovou zeleninu zpěňte na másle s nitkami pórku a petrželovou natí, po trošce ji dejte do každého talíře s kousky svítku a vše zalijte čistým rybím vývarem.

Kapr na štědrovečerním stole

Smažený kapr je tradicí poměrně mladou – na štědrovečerní menu do našich krajů připutoval nejspíše z Vídně na začátku minulého století. Přesto byl kapr součástí vánočních svátků už několik staletí, zpravidla však upravený v rosolu se zeleninou nebo se podával v černé omáčce s ovocem a zeleninou. Zůstaňme ale u smaženého kapra.

Ve vinném těstíčku

Chcete-li rybu šťavnatou, doporučuji křehké a pevné vinné případně pivní těstíčko. Na jedno vejce dejte vrchovatou lžíci bramborového nebo kukuřičného škrobu, půl deci bílého vína, přiměřeně soli a hladkou mouku v množství, abyste ze všeho umíchali náležitě husté těstíčko. To sice po povrchu ryby zvolna stéká, ale zároveň v tenké vrstvě ulpívá.

Trojobal s parmazánem

Namíchat strouhanku se strouhaným parmazánem je běžné nejen v italské kuchyni. Povrch smaženého pokrmu je pevnější a velmi křupavý, neboť parmazán se při smažení rozpeče.

V křupavých šupinách

Pokud budete smažit rybu nebo řízek v kukuřičných či jiných lupíncích, nejprve z mouky, vejce a trošky smetany umíchejte těstíčko. Nezapomeňte je osolit a v něm obalujte porce určené ke smažení. Pak je „poválejte“ v lupíncích. Ovšem pozor - ty se rychle pálí a tak porce smažte při nízké teplotě a nakonec je dopečte na plechu v troubě.

Tip na závěr

Předtím, než použijete tradiční trojobal z mouky, vejce a strouhanky, můžete rybu nebo jinou potravinu potřít utřeným česnekem, bylinkovým máslem, troškou hořčice a podobně. Ideální je to provést spolu s osolením klidně hodinu dopředu. Můžete také zkusit vmíchat do hladké mouky na obalení trošku muškátového květu, nebo maličko mletého zázvoru a třeba i špetku mletého kmínu a koriandru.