Spotřeba jehněčího v Čechách i na Moravě sice rok od roku mírně stoupá, ale stále je asi dvacetkrát menší než všude v civilizovaném světě. Proto neváhejte a dopřejte si toto jemné, lehce stravitelné, nutričně hodnotné a vpravdě dietní lahůdkové maso.

Labužnické jehněčí kotletky

Podávají se s dvojím bramborovým pyré a zelenou čočkou.

na 4 porce je zapotřebí:

12-16 jehněčích kotletek, 600 g vařených brambor, 120 g špenátových listů, 80 g rajského protlaku, 350 g zelené uvařené čočky, 100 g másla, 20 g česneku, sůl, cukr, pepř, olej na pečení, citronová šťáva

  • Na třetině másla osmahněte rajský protlak, přidejte trošku cukru a soli a nakonec do všeho vložte menší část jemně nastrouhaných brambor a polovinu smetany. Vše důkladně zahřejte a rozšlehejte.
  • Druhé bramborové pyré připravíte ze spařených špenátových listů nejprve podušených na druhé třetině másla s česnekem a potom rozmixovaných ve smetaně. Směs nezapomeňte osolit, trochu opepřit a nakonec ji zašlehat do zbylých nastrouhaných brambor. Obě bramborová pyré uchovejte v teple.
  • Očištěné jehněčí kotletky jen lehce osolte a pak opečte z obou stran v silně rozpáleném oleji tak, aby uvnitř zůstaly růžové. Potom je asi 15 minut dopečte v troubě při 90 °C.
  • Mezitím do výpeku v pánvi dejte zpěnit trošku másla, přidejte uvařenou zelenou čočku, osolte ji a trochu opepřete. Nakonec čočku zastříkněte citronovou šťávou a podávejte ji na talířích spolu s masem a oběma bramborovými pyré.

Dušené jehněčí maso na zelenině

I menší kousky jehněčího masa pozvolna dušené se zeleninou jsou úžasnou delikatesou. Ať už bude maso dušené s mrkví, celerem, cibulí, česnekem a bramborami jen podlité vínem nebo pivem, nebo bude spojené v jemné smetanové omáčce s majoránkou, popřípadě v paprikové omáčce s kysanou smetanou. Receptů a návodů je opravdu hodně a za všechny vám nabídnu originální návod oblíbený na Britských ostrovech.

  • Nejprve na pánvi rozpečte kvalitní slaninu, tu odložte stranou, na vypečeném tuku opečte maso nakrájené na malé plátky nebo kousky.
  • Opečené maso také odložte a výpek zalijte trochou vody a vše důkladně odvařte.
  • Pak do kastrolu či pekáče naskládejte vrstvu nahrubo nakrájené cibule, na ní položte plátky brambor, posypte troškou nakrájeného pórku a plátky mrkve, případně celeru. Vše lehce osolte a pak poklaďte rozpečenou slaninou.
  • Na ni naskládejte maso, osolte je, okořeňte troškou tymiánu a několika zlomky bobkového listu, rozložte další vrstvu slaniny a na ni pak opět dejte kořenovou zeleninu, pórek, cibuli a brambory. Jen pro pořádek - do pekáče či kastrolu patří tolik masa kolik je zeleniny.
  • Vše nakonec trochu osolte a zalijte výpekem, navrch dejte trošku másla, vše zakryjte poklicí a šup s tím do trouby vyhřáté na 130 °C, řekněme tak na dvě hodiny. Pak už jen na stůl prostřete talíře a příbory, doprostřed stolu dejte kastrol a popřejte všem dobrou chuť.

Bylo by možné nabídnout mnoho dalších zajímavých dobrot z mletého a sekaného jehněčího masa, některé originální orientální variace a další dobroty, ale to si nechám na některou jinou příležitost. Každopádně oslavte jaro, jak se patří, a okořeňte si příští dny radostí a smíchem.