Maso je velmi důležitou součástí pestré stravy, obsahuje bílkoviny, které jsou pro lidský organismus nepostradatelné. Tepelnou úpravou dochází k lepší stravitelnosti i chuťovému zážitku. Občas se ale stane, že maso není křehké ani po několika hodinách dušení, řízky jsou gumové, nebo to prostě není ono. Jak docílit toho, aby se masový pokrm vždy podařil a rozplýval se na jazyku? Máme pro vás tip nejen od čínských kuchařů.

Řízky podle šéfkuchaře

Šťavnaté řízky s lahodnou přílohou jsou jedním z nejtypičtějších nedělních obědů. Ruku na srdce, komu by nechutnal šťavnatý masový plátek obalený v křupavé strouhance? Při přípravě řízků, stejně jako i u jiných masových pokrmů, velmi záleží na kvalitě masa. Jak ale křehkost pokrmu podpořit tak, aby se pokaždé povedl? Inspirujte se lidovým kuchařem Jiřím Babicou, který vám na YouTube kanálu prozradí recept na nejlepší vepřové řízky:

Zdroj: Youtube

Pokud máte čas

Při přípravě pokrmů z masa se vyplatí začít s předstihem. Pokud si nejste jisti původem masa, což se může stát velmi snadno, když jej kupujete v běžném supermarketu, je vždy dobré dopřát masu marinádu. Na zkřehnutí pomáhá pár kapek alkoholu, nedávejte jej zase příliš, aby maso nebylo po alkoholu cítit. Velmi dobře fungují i zakysané mléčné nápoje. Maso naložte třeba do kefíru či acidofilního mléka.

Obdobně funguje i citronová šťáva. Pokud se chystáte vařit něco exotičtějšího, nebojte se chuť potraviny tekutiny, do které budete maso nakládat, přiznat. Skvěle chutná například limetková šťáva, ale třeba i zázvorová.

Věřte kopřivám

Čtete správně. Použití kopřiv je jednou z metod, jak dosáhnout nádherně měkkého masa. Jak na to? Jednoduše přidejte snítku kopřiv do hrnce k masu, které chcete dusit. Díky zelené bylince zkřehne i to nejhouževnatější maso. Skvěle funguje i ocet, nepřidávejte jej do hrnce k masu, ale papírovou utěrku pokapejte octem a na pár hodin před tepelnou úpravou maso do utěrky zabalte.

Nepřekonatelný trik s jedlou sodou

Sázka na jistotu a naprosto nepřekonatelný trik však používají géniové čínské kuchyně. Ti používají při úpravě masa jedlou sodu. Způsob použití je dvojí a je jen na vás, který vám bude vyhovovat více. Buď můžete naložit maso do lázně z jedlé sody, vody a soli. Vezměte si k ruce misku s vodou, nasypte do ní lžičku jedlé sody a stejné množství kuchyňské soli.

Smíchejte a do této marinády naložte maso a nechte jej maximálně 20 minut marinovat. Bohatě bude ale stačit, pokud do marinády maso ponoříte na pouhých 5 minut! Může se vám to zdát jako krátká doba, ale věřte, že tento čas je dostačující. Druhý způsob je ještě jednodušší, ovšem časově mírně náročnější. Vezměte si maso, položte jej na kuchyňské prkénko a posypejte jej jedlou sodou. Odložte takto upravené aspoň na tři hodiny do ledničky,  poté jej omyjte a následně upravte, jak si recept žádá.

Související články

Zdroje: adbz.cz, region.rozhlas.cz