Máte někdy obavy, že maso, které jste si pořídili, nebude po úpravě dostatečně měkké? Je pravda, že některé druhy jsou tuhé i po několikahodinové úpravě. Ovšem právě s těmi vám pomůže vychytávka čínských kuchařů, kterým k tomu stačí jedna obyčejná ingredience, kterou máte jistě všichni doma. O kterou se konkrétně jedná?

Jak na křehké maso se skvělou omáčkou? Podívejte se, jak ji vaří Kubíček:

Zdroj: Youtube

Dlouhá doba přípravy

Pokud máte čas, lze maso změkčit samozřejmě dlouhou dobou vaření nebo dušení. I v tomto případě je však nutné držet se jistých zajetých pravidel. Maso duste co nejpomaleji, a to při teplotě mezi 70 až 95 °C.

Tajemství čínského triku zajistí jedlá soda

Na tuhé maso se stačí vyzbrojit jedlou sodou. Jedná se totiž o bezpečný a účinný způsob, jak jej změkčit. Pokud tedy hledáte vhodnou a jednoduchou metodu, jedlá soda je skvělá volba. Pomáhá rozkládat v mase bílkoviny, což ho činí nejen měkčím, ale i šťavnatějším.

Jak jedlou sodu použít

Smíchejte 1 lžičku jedlé sody s 1 šálkem vody. Omyté a připravené maso vložte do misky s touto směsí a nechte ho marinovat alespoň 30 minut, nebo i déle. Následně jej opláchněte v čisté vodě a důkladně osušte papírovou utěrkou. Pak lze maso připravit běžným způsobem dle vašeho oblíbeného receptu. Dávku jedlé sody nezvyšujte, protože maso by mohlo být hořké.

Jedlá soda na všechny druhy masa

Pomocí jedlé sody změkčíte maso jak na grilování, pečení nebo dušení. Můžete ji použít také na jakékoli maso, včetně hovězího, vepřového, kuřecího a ryb.

Pomůže i ovoce

Existuje také několik způsobů, jak změkčit maso pomocí ovoce. Jedním z řešení je použít druhy, které obsahují enzymy, například papáju nebo ananas. Pomáhají totiž v mase rozkládat bílkoviny, což ho činí ve výsledku křehčím a měkčím. Stejně tak můžete použít ovoce, které obsahuje kyselinu, tedy citron nebo limetku. Kyselina totiž zase pomáhá rozkládat kolagen.

Jak ovoce použít

Zvolené ovoce nakrájejte na menší kousky a vložte jej do mísy společně s masem na dobu alespoň 30 minut. Pak maso opláchněte, osušte papírovou utěrkou a můžete připravovat dle běžného postupu vaření.

Rozhovor s Markétou Vlčkovou, lékařkou a členkou České mykologické společnosti, si poslechněte v podcastu iReceptář do ucha přímo TADY:

Související články

Zdroje: www.svetkreativity.cz, www.prostreno.cz, www.apetitonline.cz