Jedno je jisté – pít člověk musí. Pokud vládnou vedra, stačí k totální dehydrataci i pouhý půlden. V příznivějších podmínkách přežije zdravý člověk bez vody v průměru týden. Takové situaci ale většina z nás naštěstí nebyla vystavena. A tak si můžeme v klidu vybírat, co si dáme k pití. O množství tekutin, které je na den vhodné, jsme na iReceptáři již psali. Teď se podívejme pod pokličku rozšířených mýtů o jednotlivých nealkoholických nápojích.

Jak udělat čaj, který trumfne i kávu?

Jaký je nejčastější nápoj, který lidé na celém světě pijí? Logicky voda. A hned na druhé příčce se drží čaj. Řada lidí pije kávu, protože se domnívá, že je mnohem povzbudivější, než čaje. V mnoha případech může být ale co do obsahu kofeinu (v případě čajů nazývaného thein) opak pravdou. Všeobecně se dá říci, že káva je „razantnější“, kdežto čaj (samozřejmě druh od druhu) přináší trvalejší a také zdravější efekt. Sílu čaje ovlivňuje i doba louhování. Tu doporučovanou ale není radno překračovat. Z čaje se poté uvolňují třísloviny, získává hořkou chuť a některým lidem podráždí žaludek.

Čaj je zdravý, ale… Pravé čaje, tedy ty, které obsahují thein, nemusí udělat vašemu organismu dobře, pokud to s jejich pitím přeháníte. Tedy tak, že pijete silné odvary a nestřídáte je s jinými tekutinami – ideálně vodou. Mohou vyvolat stavy podobné slabší migréně, bušení na srdci i psychické výkyvy. Na pozoru by se měli mít i lidé s vysokým krevním tlakem.

Není také pravdou, že nejsilnější vzpruhou musí být černý čaj. Za nejlepší životabudič je považován naopak čaj zelený, ale silnou konkurenci mu najdete i mezi čaji bílými či žlutými. Pokud byste se o čajích a mýtech kolem nich chtěli dozvědět víc, doporučujeme článek Když zavoní černý čaj.

Pomáhají bublinky hubnout?

O tom, že přeslazené limonády nejsou zrovna zdravou volbou, není sporu. Ale co sycené nápoje všeobecně? Ano, velká část je doslazovaná, to ve větší míře nedělá tělu a zejména zubům dobře (protože, přiznejme, většina lidí si chrup nečistí s takovou pečlivostí, aby se vyhnula hrozícím kazům).

Škodí ale nějak bublinky samy o sobě? Možná jste slyšeli, že způsobují nadýmání, a to kvůli oxidu uhličitému, který se nahromadí v organismu. Při přiměřené konzumaci, a pokud je váš organismus v normálním stavu, se nic takového neděje. S tím souvisí i další oblíbená pověra: Perlivé pití je skvělé na zasycení. Pokud saháte po křiklavě barevné limonádě, tak se jistý (nezdravý) efekt dostaví, protože se nadopujete cukrem. A malý efekt mají i bublinky: Jenže oxidu uhličitého z pití se tělo zbaví tak rychle, že o něm jako o pomocníkovi při dietě ani nemá smysl uvažovat.

Coca: Nejobávanější - a nejprodávanejší

Případem samo pro sebe je Coca-Cola. Však jde také o limonádu, kolem které najdete nejvíc mýtů.

Doba, kdy obsahovala extrakt z koky, je už dávno pryč. Co se ví o poznání méně je fakt, že v receptuře Coly bývalo i víno. Coca-Cola byla doporučována zejména jako povzbuzovač (což s kokainem a vínem skutečně fungovalo) a také jako lék. A to vhodný i pro děti! Kokain definitivně opustil složení Coca-Colu již v roce 1929. Nahradila ho droga lehčí a hlavně legální – kofein. Zdravotní účinky přesto Cola má. Podávaná chlazená a po lžičkách uklidňuje žaludek.

Coca-Cola obsahuje kyselinu citronovou a fosforečnou. To z ní podle mnohých dělá div ne zbraň. Dokáže rozpustit minci za pouhý den! Schválně ji zkuste do Coly ponořit. Zjistíte, že tomu tak není. Ostatně, jak by se mohla taková kyselina prodávat v plechovkách? Kyselinu citronovou, jinak též emulgátor E 330, najdete ve složení na každém druhém obalu v obchodě. Neberte to ale jako obhajobu tohoto pití. I tak jde na trhu s nápoji o kyselinovou bombu. Hlavním problémem je ale cukr. Litr Coca-Coly ho obsahuje až 108 gramů. Pokud si chcete zachovat zdravý chrup a láhve Coly denně se nevzdáte, nastudujte si důkladně dentální hygienu a čistění ústní dutiny věnujte dostatek času.