obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Na houby do Hradce

Husarský kousek se podařil mykologům z Královéhradecka. Na jejich tradiční výstavu v Muzeu východních Čech v Hradci Králové se jim podařilo nasbírat více než 340 druhů hub! Což je v letošním podzimu opravdu téměř neuvěřitelné, protože zářijové sucho růst hub prakticky všude zastavilo.

Houby sbíralo počátkem tohoto týdne asi 14 lidí především ve východních Čechách - v Orlických horách, Železných horách, na Prosečsku, u Heřmanova Městce, na Hlinecku a v okolí Týniště nad Orlicí. Další houby dovezli i přátelé z Ústí nad Labem, Brna, Úpice a Rychnova nad Kněžnou.

„Většina návštěvníků je překvapena, kde se nám podařilo vystavené exempláře nasbírat - vyrazili jsme zpravidla na osvědčené lokality, které jsou vlhčí než okolní místa, tedy na rašeliniště, do údolí potoků a okolí rybníků,“ uvedla jedna z pořadatelek, mykoložka Tereza Tejklová (rozhovor s ní uveřejnil Receptář č. 8).

Na výstavě je k vidění více než 340 druhů hub, mezi nejvzácnější patří např. šindelovník severský, bělozub nafialovělý, hřib rubínový, hřib skvrnitý nebo pavučinec žlutoplavý.

Výstava nazvaná Houby živé, jedlé i jedovaté potrvá do neděle 9. října a otevřeno je 9-17 hodin, vstup je zdarma.

Akční letáky