Různé druhy medu.
Zdroj: Nitr / Shutterstock.com

Med: Je lepší tmavý nebo světlý a jak v obchodě poznáte, zda je med kvalitní?

Váháte, který med koupit? Dočetli jste se, že v některém kontrola objevila látky, které do něj nepatří? O tom, jak poznat dobrý med, jsme si povídali s Ing. Daliborem Titěrou, CSc. z Výzkumného ústavu včelařského v Dolu u Libčic nad Vltavou.

Může obyčejný smrtelník vůbec poznat, že med není kvalitní?

Ne s jistotou, ale s velkou pravděpodobností. Například pokud je med levný, pak bych se obával, že kvalitní není. A základním kritériem je jistě i to, aby chuť medu odpovídala tomu, na co jsme zvyklí.

Měl by mašličkovat

Co by med neměl obsahovat? Které z nepatřičných látek v něm kontroloři nejčastěji objevují?

V prvé řadě má nekvalitní med vyšší obsah vody, což můžete poznat i v zavřené sklenici − když ji nakloníte, med uvnitř by se neměl přelévat příliš rychle.

Ze lžičky stékající med by měl ve sklenici na hladině vytvářet zřetelné záhyby − měl by mašličkovat. Pokud med teče jako voda, kvalitní není.

Dále v medu nesmějí být cizorodé látky, tedy nic, co samy včely do něj nedaly. Nesmí v žádném případě obsahovat antibiotika a jiné chemikálie, ale ani řepný cukr a různé tovární fruktózové sirupy nebo barviva. Kontroloři státní zemědělské a potravinářské inspekce také sledují, zda se do obchodu nedostal med, který je přehřátý nebo starý.

Dost často lidé považují za vadu, když med ztuhne, zcukernatí. Je to opravdu na závadu?

Obliba tekutého medu je jen určitý český zvyk. Například ve Švédsku nebo v Kanadě si naopak víc oblíbili med takzvaně zcukernatělý, přesně řečeno krystalický. Krystalizace (tuhnutí) medu je zcela přirozený jev, žádná závada to není . Naopak je známkou, že med výrobce neošidil. Některé medy krystalizují rychle a jiné až po čase.

Nic se nesmí přidávat

Stánkaři v tržnicích o této oblibě vědí a nabízejí med, který „vydrží dlouho tekutý“. Nepřidávají do něj nějakou přísadu zabraňující jeho krystalizaci, která tam nepatří?

Trhovci mohou mít pravdu, pokud nabízejí čistý akátový med. Ten je velmi světlý, má lehounký nádech do zelené barvy, typicky voní a skutečně vydrží tekutý skoro celý rok. Je to jeho přirozená vlastnost. Dlouho zůstává tekutý i med ze svazenky nebo z jedlého kaštanu, ale pro ten kaštanový byste museli na trh někam na Slovensko nebo do Chorvatska.

Krystalizaci medu způsobují mikročástice (zejména pyl a různé krystalky), které působí jako krystalizační jádra, jakési zárodky, na kterých cukerné krystaly rostou. Někteří zpracovatelé medu tedy tyto mikročástice z medu filtrací nebo vysokým zahřátím odstraňují, aby tekutost medu prodloužili. Ani vysoký ohřev, ani filtrace se však provádět nemají, protože významně snižují biologickou hodnotu medu. I určité přísady, například ovocný cukr, fruktóza, zpomalují přirozenou krystalizaci medu. Ani to není přípustné. Do medu se nesmí přidávat nic!

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak ztekutit zkrystalizovaný med

Nádobu s medem šetrně nahřejeme ve vodní lázni na teplotu 50 °C (co vydrží lidská ruka). Napravíme jen menší množství zkrystalizovaného medu, abychom ho spotřebovali dříve, než znovu zkrystalizuje.

Prodejci nabízejí pastový med. Jak se liší od normálního medu?

Pastový nebo také krémový med je vlastně rychle zkrystalizovaný med. Čím rychleji krystalizace proběhla, tím jsou cukerné krystalky menší. Výsledná konzistence pastového medu připomíná Nugetu. Snadno se maže na chleba či pečivo a nestéká z něj.

Jak si vyrobit pastový med?

K přípravě pastového medu je nejvhodnější řepkový med nebo květové smíšené medy. Do sklenice tekutého medu (asi 1 kg) důkladně vmícháme jako „zákvas“ kávovou lžičku zakoupeného kvalitního pastového medu. Med pak dvakrát denně promícháme − přibližně za týden získá obsah sklenice kýženou konzistenci.

Světlý, nebo tmavý?

Je zdravější tmavý nebo světlý med?

Barva medu není podstatná. Látky zdraví prospěšné nebo přímo léčivé jsou ve světlých i tmavých medech. Pořiďte si více druhů medů a jezte střídavě od každého lžičku. S jednou jedinou léčivou bylinkou byste si také nevystačili! Nejzdravější je med, který je čerstvý, byl dobře skladován a nebyl moc zahříván.

Jak ale takový med poznat? Na etikety se asi nelze stoprocentně spolehnout, do redakce například napsala čtenářka, že koupila med, na jehož etiketě bylo uvedeno, že zemí původu je Česká republika, Slovenská republika, Čína a Argentina. Přitom med nebyl k jídlu.

Užitečné kontakty můžete získat na různých zemědělských výstavách, například na každoroční výstavě Náš chov, která probíhá v říjnu v Lysé nad Labem. Své produkty zde představují držitelé zlatých osvědčení tradiční včelařské soutěže Český med.

Na to je jen jedna rada: Najděte si svého dodavatele medu. Vyberte si seriózního včelaře, vyzkoušejte jeho med, a pokud vám chutná, staňte se jeho stálým zákazníkem. Členové Českého svazu včelařů, pokud dodrží přísnou normu kvality, mohou svůj produkt označit ochrannou známkou Český med. Spolehlivé zboží nabízejí také specializované včelařské prodejny.

Jak uchovat med

  • Med je velmi trvanlivá potravina, na kvalitě mu ubírá jen světlo a přílišné teplo, mráz mu nevadí.
  • Také mu neprospívá vlhkost. Velmi snadno ji váže ze vzduchu; takto naředěný med má tendenci se kazit.
  • Sklenice tedy pečlivě uzavřeme a skladujeme na suchém, tmavém a chladném (do 15 °C) místě. Med nám pak vydrží i několik let.
  • Med nelze skladovat neomezeně dlouho. Příliš starý med ztrácí svoji biologickou hodnotu, mizí jeho aroma, rozkládají se v něm cukry, tmavne a získává nevhodnou chuť.

Akční letáky