Udělejte si zásoby zeleniny na zimní období, a to způsobem, který je téměř bez práce. Naložte si ji do soli. Jedná se o jednoduchou a účinnou metodu, která zelenině nejen prodlouží trvanlivost, ale také jí dodá jedinečnou chuť a ponechá obsah vitamínů.

V chladném a suchém prostředí vám vydrží v bezpečí až do další sezóny, pokud ji tedy dříve nespotřebujete, protože má v kuchyni pestré využití. Proč vlastně sůl funguje a jak přesně postupovat?

Jak naše babičky uchovávaly zeleninu na zimu? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Šikulio Vaření:

Zdroj: Youtube

Co je podstatou konzervace solí

Sůl je pro zeleninu ochranou, která ho chrání před nežádoucími mikroorganismy. Protože odebírá z potravin vodu, vytváří suché prostředí, které těmto nevítaným hostům nesvědčí. Vždy je však důležité, aby byla použitá sůl naprosto čistá a suchá.

Mnohé výhody

Nakládání v soli je nejenom velice snadnou a rychlou metodou konzervace, ale obejdete se i bez zdlouhavého zavařování. Takto uchovaná zelenina má velice snadné použití, kdy ji stačí jednoduše přidat do připravovaného pokrmu. Není ho potřeba ani solit, protože získá slanou chuť díky nakládané zelenině.

Jak naložit zeleninu do soli

Použitá zelenina by měla být vždy naprosto zdravá. Nejprve jednotlivé kusy pečlivě omyjte, případně zbavte částí, které se ke konzumaci nehodí. Pak zeleninu nakrájejte nebo nastrouhejte najemno, můžete ji také rozmixovat. Následně ji smíchejte se solí, obvyklý poměr je 1 kg soli na 4 až 5 kg zeleniny.

V tento moment nechte směs cca na hodinu odležet, zelenina pustí šťávu. Pak lze zeleninu plnit do menších naprosto čistých sklenic se šroubovacím uzávěrem. Po uzavření uložte zeleninu na suché a chladnější místo. Skleničky s naloženou zeleninou skladujte po otevření v ledničce a obsah spotřebujte co nejdříve.

Tvořte libovolné kombinace

Zeleninu nebo její směsi z různých druhů si připravte dle toho, k čemu ji budete využívat při vaření. Vždy jiná zelenina se hodí do polévek, pomazánek, omáček, anebo k masu. Stejně tak lze do soli naložit jeden druh, k tomu se skvěle hodí bylinky jako petržel či kopr.

Osvědčený recept našich babiček

Vyzkoušejte recept, který je prověřený léty a jistě vás nezklame! Budete potřebovat 1 kg mrkve a stejné množství petržele, celeru, pórku a také kuchyňské soli. Část zeleniny lze nahradit i čerstvou natí z celeru a petržele, nebo listy kapusty, květáku, ale i rajčaty. Vždy však zachovejte základní poměr zeleniny a soli.

Související články

Zdroje: www.toprecepty.cz, www.ceskatelevize.cz, www.primanapady.cz