Dátá masala, indický čaj s kořením, zahřeje a pohladí
8. 1. 2017

Dátá masala, indický čaj s kořením, zahřeje a pohladí

Po návratu z mrazivé procházky je nejlepší dát si něco dobrého na zahřátí. Mezi nejlahodnější zahřívadla patří černý čaj s indickým kořením, který se pije sladký a s mlékem.

Koření, které dává tomuto tradičnímu indickému nápoji typickou chuť a vůni, prohřeje celé tělo a má blahodárný vliv na zdraví. Na přípravu potřebujete pouze sypaný černý čaj, cukr nebo med, kvalitní mléko a právě onu tisíciletími osvědčenou směs koření. K dostání je mnoho variant již připravené směsi na tradiční indický nápoj, který se nazývá buď dátá čaj masala, nebo yogi tea či podomácku jogi čaj. Nebo si můžete namíchat svou vlastí, k čemuž budete potřebovat sušený zázvor, skořici, hřebíček, bílý pepř a karmamom.

Indický yogi čaj se pije sladký a s mlékem

Odvar provoní kuchyň

Pokud si chcete pochutnat na skutečně dobrém a silném yogi čaji, je třeba přípravě věnovat o pár minut více času, než je běžné. Koření svou chuť vůni totiž mnohem lépe uvolní v odvaru, nežli v obyčejném nálevu. Stačí ho pak i méně.

  • Jednu či dvě lžíce koření nasypejte do litru vody a přiveďte k varu. Nechejte pět minut povařit, pozor však na to, že odvar rád vzkypí a z nádoby uteče na plotnu.
  • Přidejte lžičku černého čaje a nechejte opět chvilku vařit.
  • Do hotového odvaru vmíchejte mléko. Podle Indů tolik, aby měl výsledný nápoj po prolnutí barvu řeky Gangy. Množství však záleží i na vaší chuti - pokud máte rádi mléka více, určitě směs, kterou ochladilo, ještě jednou přiveďte varu. Masalu je nejlepší pít horkou.

Oslaďte si život

I ten, kdo běžně čaje a kávu nesladí, by měl u masaly udělat výjimku. Sladkost k ní skutečně patří a vytváří jedinečnou, harmonickou chuť. Již u vaření můžete přidat cukr (nejlépe hnědý – nemusí být třtinový, i řepný cukr lze sehnat v nerafinované, chutnější formě). Nebo si těsně před pitím masalu oslaďte medem.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestplusdevět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Vzpruha do sychravých dnů

(Elias Alberto), 20. 9. 2017, 03:06

Směs těchto 5 koření je víceméně česká varianta čaje Másala. V Indii není ustálený recept tohoto nejčastějšího nápoje. Pokud si koupíte směs v prodejnách čaje zde, kupte si i černý čaj Ásám, který se tam přidává, poté co směs povaříte minim.20-30 minut /. Lepší je pak přidat kondenzované mléko, nápoj není potom tak vodový, a má grády!

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS