Jak upražit žaludy a uvařit chutnou, zdravou žaludovku?
23. 11. 2016

Jak upražit žaludy a uvařit chutnou, zdravou žaludovku?

Náhražky kávy jsou v oblibě i v době, kdy máme pravé kávy dostatek. Neobsahují kofein, což může být mnohdy žádoucí, mají příjemnou chuť a prospívají zdraví.

Nejen kořen čekanky a pražené obilí sloužilo a dodnes slouží k přípravě náhražek kávy. Na výsluní se vrací žaludovka, dokonce ji můžeme zakoupit. Nasbírat žaludy a připravit si svou vlastní je však ještě lepší.

Pražení žaludů

Žaludy nejprve oloupeme, nejsnáze po odstranění špičky a přepůlení. Červavé a načernalé vyřadíme. Vnitřní slupky, pokud se snadno neodloupnou samy, není nutné odstraňovat dokonale, při pražení odpadnou samy a snadno je odfoukneme.

žaludyloupané žaludy

Drcené pražené žaludySvětlá a tmavá žaludová káva

Pokrájené žaludy pražíme na pánvi za stálého míchání. Čím delší dobu je pražíme, tím jsou tmavší a nápoj z nich připravený bude mít kromě tmavší barvy i výraznější chuť. Mírně opražené dají nálevu chuť podobnou čaji, silněji upražené chutnají jako melta s jemnou oříškovou příchutí. Každý si může najít svůj oblíbený stupeň pražení, podobně jako u pravé kávy, kterou lze rovněž pražit jemně i silně a výsledný nápoj se chutí i vůní značně liší.

Žaludy se dobře drtí v hmoždíři

Opražené žaludy rozdrtíme v hmoždíři nebo umeleme v mlýnku. Čím jemnější žaludová drť bude, tím silnější chuti docílíme. Po rozdrcení můžeme zopakovat pražení, pokud není dostatečné. Proschlá žaludovka vydrží v uzavřené nádobě dlouho voňavá a chutná. Ze žaludů uskladněných na suchém, chladnějším místě ji můžeme připravit i kdykoli během zimy.

Příprava „kávy“

Čím déle necháme žaludovou drť luhovat v horké vodě, tím hořčí nápoj bude. Pokud ji luhujeme jen 5-10 minut a poté nálev vypijeme nebo přecedíme, hořkost je minimální a chuť překvapivě lahodná. Komu vadí i stopy hořkosti, může obsah tříslovin snížit předchozím luhováním žaludů, povařením či kombinací obojího. Vyluhované, povařené žaludy jsou celkem dobře poživatelné i bez pražení. Však také bývaly v chudých časech náhražkou mouky.

Množství žaludovky na šálek volíme podle chuti, obvykle to je jedna až tři lžičky. Žaludovou drť lze zalévat opakovaně, podobně jako meltu. Místo dalších nálevů ji můžeme i povařit. Dle chuti ji doplníme mlékem, osladíme cukrem nebo medem, okořeníme skořicí či kardamomem.

Postup přípravy žaludové kávy

Zdravý jako dub

Statný a dlouhověký dub byl odedávna uctíván pro svou odolnost, pevnost i léčivé schopnosti. Kůra i plody vskutku obsahují mnoho zajímavých a tělu prospěšných látek.

Žaludy podporují trávení, činnost oběhového i lymfatického systému, pomáhají při problémech s močovými cestami. Prospěšné mohou být i při angině pectoris. Cenné látky si uchovávají sušené a do značné míry i pražené. Užívat je můžeme i ve formě prášku, nálev z něj je však chutný a rovněž účinný. Šálek si dopřejeme jednou až třikrát denně.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS