Osvěžující čaj z citrónové trávy proti bolesti hlavy i nadýmání
17. 2. 2018

Osvěžující čaj z citrónové trávy proti bolesti hlavy i nadýmání

Zatímco dužnaté báze se využívají jako lahůdková zelenina, z listů voňavé trávy připravíte výtečný osvěžující čaj. Uleví při bolesti hlavy a horečce, tiší nervy i žaludek a prospívá trávení.

V domovské Indii se voňatka zvaná citronová tráva (Cymbopogon citratus) používá jako léčivka snižující horečku a mírnící záněty. Působí chladivě a osvěživě, prospívá trávení, uklidňuje i předrážděné nervy a usnadňuje soustředění, může také zmírnit bolesti hlavy. Patrně snižuje hladinu cholesterolu i cukru v krvi, zkoumány jsou i její možné protinádorové účinky.

sušené listy voňatky čili citronové trávy

Sušené listy voňatky zakoupíte v bylinkářství, bývají i součástí již hotových čajových směsí. Můžete si je také vypěstovat doma v květináči – jak, to se dozvíte v článku Voňatka, citronová tráva: Pěstování v květináči, využití v kuchyni

Osvěžující čaj z citronely

Dužnaté báze citronové trávy jsou aromatickou exotickou zeleninou - pokud ji pěstujete v květináči, můžete jich čas od času pár odebrat. Dlouhé, zelené listy jsou tužší a do jídla se nehodí. Připravíte z nich však osvěžující, voňavý čaj – můžete je nasekat a zalít vroucí vodou, stačí čajová lžička na hrnek vroucí vody. Lze je také zkombinovat se zázvorem, jablky, šípky, dalšími bylinkami, výtečnou směs proti nadýmání tvoří voňatka, skořice, máta a anýz nebo fenykl. V létě je výtečný ledový čaj připravený z listů citronely, oblíbená je kombinace se zeleným čajem a s mátou.

čaj z voňatky čili citronové trávy, Cymbopogon citratus

Zatímco dužnatým bázím trvá poměrně dlouho, než narostou, sestříhnuté listy obrůstají rychle, pokud má rostlina dostatek světla, vody a živin.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS