Naše tělo intuitivně cítí, které potraviny jsou pro dané roční období vhodné. V letních vedrech má asi málokdo chuť na hutné omáčky a teplé polévky, v lezavém zimním večeru se vám zase nesbíhají sliny na ledový salát s okurkou a rajčetem. Každá potravina má v sobě obsaženou určitou energii a to nejen tu vyjádřenou pomocí kalorií a kilojoulů, některé organismus ochladí, jiné vnitřně zahřejí. To jestli daná potravina náš organismus ochladí nesouvisí až tolik s její teplotou, vychlazené červené víno naše tělo zahřeje, teplý zelený čaj působí opačně. Které potraviny pomáhají upravit tělesnou teplotu v nás prospěch a podpoří správnou termoregulaci?

Jogurty a kysané výrobky

Ke snídaní sáhněte po bílém jogurtu. Má nízký glykemický index, hodně bílkovin a vitamínů. Doplněný o ovoce a oříšky představuje ideální letní dezert, daleko vhodnější než smetanové zmrzliny. Dopřát si můžete i tvaroh, čerstvé sýry, kefíry nebo kysanou smetanu, jsou lehce stravitelné a na tělo mají ochlazující efekt.

Ovoce všeho druhu

Jablka, jahody, rybíz, borůvky, hrozny, všechny možné

druhy ovoce, které dozrávají na zahrádkách a jsou v této době lehce dostupné. Ochlazující efekt mají i tropické druhy ovoce, například mandarinka, pomeranč, ananas, mango, papája, velmi se doporučuje též konzumace banánů. V teplých dnech si nezapomeňte koupit pořádně velký meloun (přestože patří vlastně k zelenině, ale většina lidí ho vnímá jako ovoce). Pomůže tělu nejen s teplotou, ale dodá i velké množství vody. Broskve, meruňky a švestky se ale řadí do potravin zahřívacích, raději je zavařte na zimu.

Se zeleninou se nespletete

Syrová zelenina je také plná vody, vitamínů a minerálů. Sáhněte po regionálních a snadno dostupných potravinách, jezte saláty, cuketu, rajčata, papriky, mangold, špenát, ředkvičky, květák, brokolici. Zeleninu konzumujte buď čerstvou, připravuje si lehké zeleninové sláty doplněné o jogurtovou zálivku. Do té přidejte bylinky, většina z nich patří také do potravin s ochlazujícím efektem, a podíl tuků zvyšte pomocí avokáda. Pro tepelnou úpravu používejte vaření nebo dušení, smažení a pečení vhodné nejsou.

Zasytí a přitom ochladí

Nějaké vydatnější sousto do jídelníčku doplní

luštěniny, například hrách nebo fazole mungo. Variací na téma luštěnin je nepřeberně, některé tělo ochladí, jiné pro tento účel tolik vhodné nejsou. Většinou platí, že čím delší doba přípravy (namáčení, vaření), tím spíše vás jídlo zahřeje. Vyhýbat se nemusíte ani masu, opět záleží na jeho přípravě, volte raději lehčí kuchyňské postupy, vyhněte se smažení a pečení. Skvělým doplňkem jídla jsou různé druhy klíčků, vhodnou přílohou je pohanka, rýže, brambory či kuskus.

Nezapomínejte na tekutiny

Dostatečný příjem tekutin je důležitý kdykoli během roku, v teplých dnech to platí dvojnásob. Velmi výrazné ochlazující účinky má zelený čaj, nejlepší je ho pít vlažný. To ostatně platí i pro ostatní nápoje, ledově vychlazená tekutina tělo zbytečně zatěžuje a ve výsledku neochladí. Čaj si připravte i z meduňky nebo máty, tyto bylinky se hodí i pro výrobu letních drinků nebo do salátů. Jako sladilo použijte med, melasu nebo třtinový cukr. Nemusíte se vzdát ani alkoholických nápojů, ochlazující efekt má třeba bílé víno. V kombinaci s vodou jako vinný střik je to ideální letní drink.