Rakytník pro zdraví a pohodu: nápoje z mražených i sušených plodů
13. 2. 2018

Rakytník pro zdraví a pohodu: nápoje z mražených i sušených plodů

Plody rakytníku jsou drobné, ovšem obsah látek, které prospívají našemu zdraví, mají výjimečně vysoký. Jsou tuzemskou superpotravinou a jídelníček mohou obohatit i v zimě. Jak využít plody mražené a sušené?

Oranžové plody rakytníku jsou zásobárnou důležitých vitamínů, minerálů a antioxidačně působících flavonoidů. Cenný je také obsah alkaloidu hippopheinu, který se v těle přeměňuje na serotonin, hormon dobré nálady. Rakytník zvyšuje odolnost vůči infekcím i stresu, hojí sliznice dýchacího i trávicího ústrojí.

sušené plody rakytníku

Macerát ze sušeného rakytníku

Pokud nemáme vlastní zásoby, sušené plody rakytníku lze zakoupit. Je ovšem škoda z nich připravovat pouze klasický ovocný čaj, tedy nálev. Jejich přínos pro zdraví plně využijeme, pokud připravíme macerát – necháme je přes noc luhovat ve studené vodě a potom v případě potřeby pouze ohřejeme. Aby se účinné látky, chuť i barva snáze uvolnily, je dobré plody před macerací podrtit. Před popíjením nápoj přecedíme, ale pokud poslouží jako základ smoothie, můžeme plody spolu s dalšími přísadami jednoduše rozmixovat.

Koktejl a smoothie z mražených plodů

Smoothie s plody rakytníkuJedním z nejlepších způsobů uchování rakytníku je zamražení plodů. Poté je jednoduše rozmixujeme ve vodě. Nápoj můžeme před popíjením přecedit, není to však nutné - na rozdíl od macerátu ze šípků neobsahuje žádná štětinatá semena. Drobná černá semínka můžeme bez obav spolknout. Pokud nám vadí, stačí chvíli počkat – jsou těžká a usadí se při dně. Rakytníkový koktejl je výtečný oslazený medem nebo javorovým sirupem. Kdo má rád nakyslou chuť, pochutná si na něm i bez slazení – při poměru lžíce plodů na sklenici vody je chuť příjemná. Mražené plody rakytníku můžeme přidávat i do rozmanitých koktejlů a smoothies – dodají jim barvu, osvěžující chuť a především pořádnou porci blahodárně působících látek.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětmínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS