Sladký odvar z lékořice, přírodní pomoc proti zánětu dutin i žaludku
1. 2. 2018

Sladký odvar z lékořice, přírodní pomoc proti zánětu dutin i žaludku

Lásku nevyléčí, ale od bolesti žaludku pomoci může, dokonce dovede zahojit žaludeční vředy. Je velmi účinná i při nachlazení a zahlenění, protáhne vás jako svěží vítr.

Odvar z kořene lékořice má sladkou chuť, aniž by obsahoval cukr – a většinou nevadí ani těm, kdo pendrek a další lékořicové sladkosti rádi nemají. Je mimořádný svými léčivými účinky, pomáhá především odkašlávat při nachlazení, rovněž povzbuzuje a prohřívá organismus a hojí žaludek.

kořen lékořice lysé

Aby se dutiny neucpaly

Vykašlávání je účinná obrana těla, které se snaží infekce zbavit. Spolu s přebytečným hlenem se z těla vyloučí i bakterie a viry, jež na sliznici parazitují. Ale běda, pokud se hlen usadí v dutinách. Jako prevence poslouží bylinky, které obsahují množství saponinů – ty snižují povrchové napětí kapalin a tedy i vazkost hlenu. Mezi nejúčinnější přírodní „odkašlávadla“ patří právě lékořice lysá (Glycirrhiza glabra).

kořen lékořice lysé, sekaný kořen a prášek

Sladký odvar

Z podrceného kořene lékořice se připravuje odvar – lžičku povařte 5 minut v šálku vody, poté nechejte 10 minut luhovat. Šálek si při zahlenění nebo zanícené žaludeční sliznici dopřejte třikrát denně. Pozor však na to, že přlékořice lysá (Glycirrhiza glabra)i dlouhodobém užívání může lékořice mírně zvýšit krevní tlak – vhodnější jsou proto nejvýše měsíční kůry. Při nachlazení můžete do odvaru přidat také zázvor, skořici, kardamom či anýz.

Kořen lékořice sice není k dostání v každé lékárně – ale v dobře zásobených jej zakoupíte, podobně jako v bylinkářstvích. Lékořici si můžete i vypěstovat, ale je náročná na teplo. Dříve se pěstovala na jižní Moravě, dnes se spíše dováží.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřimínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS