Odvar z kořene lékořice má sladkou chuť, aniž by obsahoval cukr – a většinou nevadí ani těm, kdo pendrek a další lékořicové sladkosti rádi nemají. Je mimořádný svými léčivými účinky, pomáhá především odkašlávat při nachlazení, rovněž povzbuzuje a prohřívá organismus a hojí žaludek.

Aby se dutiny neucpaly

Vykašlávání je účinná obrana těla, které se snaží infekce zbavit. Spolu s přebytečným hlenem se z těla vyloučí i bakterie a viry, jež na sliznici parazitují. Ale běda, pokud se hlen usadí v dutinách.

Jako prevence poslouží bylinky, které obsahují množství saponinů – ty snižují povrchové napětí kapalin a tedy i vazkost hlenu. Mezi nejúčinnější přírodní „odkašlávadla“ patří právě lékořice lysá (Glycirrhiza glabra).

Sladký odvar

Z podrceného kořene lékořice se připravuje odvar – lžičku povařte 5 minut v šálku vody, poté nechejte 10 minut luhovat. Šálek si při zahlenění nebo zanícené žaludeční sliznici dopřejte třikrát denně.

Pozor však na to, že při dlouhodobém užívání může lékořice mírně zvýšit krevní tlak – vhodnější jsou proto nejvýše měsíční kůry. Při nachlazení můžete do odvaru přidat také zázvor, skořici, kardamom či anýz.

Kořen lékořice sice není k dostání v každé lékárně – ale v dobře zásobených jej zakoupíte, podobně jako v bylinkářstvích. Lékořici si můžete i vypěstovat, ale je náročná na teplo. Dříve se pěstovala na jižní Moravě, dnes se spíše dováží.