Úspěch sněhového cukroví je závislý na několika okolnostech. Chceme-li, aby se bílkové pečivo povedlo, musíme dodržovat následující pravidla.
Sněhové desatero
- Bílky musejí být naprosto kvalitní, dobře oddělené od žloutků.
- Oddělené bílky můžeme v chladničce uchovávat nejvýše tři dny.
- Před šleháním vyjmeme bílky z chladničky a necháme je asi hodinu volně stát v kuchyni.
- Cukr nedáváme odhadem, ale vážíme ho přesně podle předpisu. Dávkování cukru na bílkové pečivo je 70–100 g cukru na jeden bílek.
- Vhodnější je cukr krupicový nebo krystalový než cukr moučkový. S těmito cukry můžeme bílky šlehat hned od začátku, kdežto moučkový cukr zpravidla jen nakonec do bílkové hmoty vmícháme.
- Bílky šleháme v hlubší nemastné, suché a čisté míse. Ke šlehání používáme elektrický šlehač nastavený na největší rychlost.
- Dobře ušlehaný sníh tvoří špičky. Také můžeme nádobu, ve které sníh šleháme, obrátit dnem vzhůru; pokud sníh zůstane v nádobě „pevně sedět“, aniž by se pohnul, je správně ušlehaný. Teprve takový sníh můžeme dále zpracovávat.
- Důležitý je způsob přidávání cukru: Buď od začátku šlehání postupně zašleháváme jen půl dávky cukru a zbytek zamícháme do pevného sněhu, nebo zašleháváme celou dávku hned od začátku šlehání – to závisí na druhu sněhového pečiva. Cukr můžeme také zašlehávat až nakonec do pevného sněhu. Tento způsob je vhodný na placičky.
- Bílkové pečivo tepelně upravujeme sušením. Troubu proto zahříváme jen asi na 100 °C. Kdyby byla trouba příliš vyhřátá, hmota by ztratila tvar, doslova by se na plechu rozlila.
- Bílkové hmoty většinou sušíme až hodinu.
Tip redakce: Sněhové hmoty barvíme povoleným potravinářským barvivem, bretonem. Dáváme ho jen špetku, protože silně barví. Do hmoty je lehce zamícháme.
Aby mělo cukroví tutéž velikost, použíjeme tvořítko, které lehce oprášíme hladkou moukou (vtlačíme je do mouky).
Plechy na pečení sněhového pečiva potíráme tukem, nejlépe ztuženým.
Přečtěte si, při které teplotě se pečou různé druhy vánočního cukroví.
Sněhové pusinky
- 3 bílky
- 210 g krupicového cukru
- cukrářský papír
Do poloušlehaného sněhu zašleháme po malých částech polovinu cukru. Druhou polovinu buď vmícháme, nebo zašleháme ve formě svařeného cukru.
Ten připravíme tak, že cukr rozvaříme s pěti lžícemi vody, až se tvoří bublinky: Do cukru namočíme drátěné očko a rychle do něho foukneme. Objeví-li se bubliny, je cukr svařený.
Horký cukr lijeme za stálého šlehání do sladkého sněhu.
Sáčkem s ozdobnou špičkou pak stříkáme tvary na cukrářský papír a sušíme je v jen mírně vyhřáté troubě (100-130 °C).
Tipy redakce:
- Sněhová hmota se dá doplnit kousky kandovaného ovoce, ořechy, mandlemi.
- Povrch pusinek lze posypat barevnou rýží, krupicí, nahrubo naseknými ořechy, případně jiným sypáním i čokoládovou polevou.
- Růžovou, žlutou nebo jinou barvu získáme přidáním špetky bretonu. Kakao či lžička instantní kávy obarví pusinky dohněda.
Kokosky
Můžeme je péci různými způsoby. Cukrářský způsob předpokládá přípravu hmoty ve vodní lázni.
- 4 bílky
- 400 g krupicového cukru
- 4 lžíce octa
- 150 g strouhaného kokosu
- 100 g polohrubé mouky
- tuk na vymazání plechu nebo pečicí papír
Bílky s cukrem dáme do vhodné nádoby, vložíme ji do vodní lázně a mícháme, nejlépe metlou. Směs musí být horká.
Přidáme ocet a kokos a stále metlou mícháme.
Ještě horkou bílkovou hmotu sejmeme z ohně a ihned vmícháme mouku.
Na plech tvarujeme typické kokoskové hromádky. Necháme je až dvě hodiny odležet a pak plech s pusinkami vložíme do méně vyhřáté trouby a pečeme při teplotě asi 150 °C.