Sváteční čas je za dveřmi a s ním přichází spousta návštěv a rodinných setkání. Při nich se často pozvedne sklenička ke slavnostnímu přípitku. Ten, kdo se alkoholu vyhýbá, nemusí nutně ucucávat jenom vodu. Pro řidiče, nastávající maminky, osoby se zdravotními problémy, pro abstinenty, co nepijí alkohol z osobních důvodů, i pro ty, kdo si hlídají přísun kalorií, se nabízí široký výběr nealkoholický piv. Pochutnat si však můžete i na vínu a aperitivech bez obsahu alkoholu.

Bez alkoholu? Ne tak úplně

Nealkoholické pivo není potřeba dlouho představovat, na tuzemském trhu si už dávno našlo své místo. Už před více jak 40 lety se v Českých Budějovicích začalo vyrábět legendární Pito, jehož název byl odvozen od hlavního účelu – dopřát chuť piva řidičům (název je odvozený od spojení pivo-auto). Domácí spotřeba nealkoholického piva dlouhodobě stoupá a v současné době najdeme na trhu několik desítek takových výrobků.

Určení hranice mezi alkoholickým a nealkoholickým pivem se liší v různých zemích, v České republice může být jako nealkoholické pivo označen výrobek s obsahem ethanolu do 0,5 %. Nealko tak většinou není zcela prosté alkoholu, i když se tak tváří. Je to dáno technologií výroby, kterou můžeme rozdělit na dva hlavní typy. První skupinu tvoří receptury, které omezují tvorbu alkoholu při výrobě, druhou pak postupy, které ethanol z běžného piva šetrnou cestou odstraňují.

Technologií výroby je více

Existuje mnoho výrobních

postupů, které omezují tvorbu alkoholu při samotném vaření piva. Většinou se snaží snížit účinnost kvasinek, které ethanol produkují. Jedním z nich je zkvašování mladiny s nízkým obsahem sacharidů (cukrů) a při nízkých teplotách. Kvasinky tak mají málo potravy a jejich činnost je zpomalena. Používá se také míchání piva s nezkvašenou mladinou či sladinou, čili jakési naředění koncentrace alkoholu. Nevýhodou těchto výrobků může být silnější příchuť nevyzrálého piva, která nemusí být pro každého příjemná. Nízkého obsahu alkoholu se docílí také použitím speciálně vyšlechtěných kvasinek, které vyprodukují velmi málo alkoholu. Výsledkem je plná chuť blížící se klasickému pivu.

Druhou možností je odstranění již vzniklého ethanolu z piva. K tomu se využívá různých fyzikálně chemických procesů, nejrozšířenější jsou různé způsoby destilace, při kterých se obsažený ethanol odpaří.

Slavnostní přípitek s lehkou hlavou

Trochu méně obvyklé je víno, sekt nebo aperitiv bez obsahu alkoholu. Koupit si nealkoholické víno není problém, ve větších supermarketech jsou běžně k dostání. Vyrábí se z klasického vína odstraněním alkoholu ve vakuové komoře. Tento proces zachovává většinu jeho chuťových charakteristik a jedinečných zdravotních účinků. Právě kvůli nákladnějšímu procesu výroby je dealkoholizované víno dražší než víno klasické, láhev pořídíte kolem 150 korun. Kromě zahraničních značek se prosazuje i domácí produkty, do technologicky náročné výroby se vrhl i známý vinař Miloš Michlovský z Rakvic na Břeclavsku.

Není třeba si odpírat ani požitek z dobrého aperitivu před jídlem. Výtečný nealko bylinný aperitiv zahraje kompozici chuti bylinných a rostlinných extraktů, osvěží a báječně chutná. Vyrábí ho například firma Campari pod značkou Crodino.

Chutná, ale neomezuje

Ke konzumaci nealkoholických

nápojů nemusí být odsouzeni jen řidiči nebo ti, kteří nepijí ze zdravotních důvodů. Existuje mnoho důvodů, proč zapřemýšlet nad zařazením nealkoholických nápojů. Někdo nepije jednoduše proto, že chce žít zdravě či mít čistou hlavu. Současný trend zdravé výživy volá po snížení konzumace alkoholu, který zatěžuje játra i celý organismus. Kromě toho je ethanol energeticky velmi vydatný, jedno velké pivo má asi 1 000 kJ, což odpovídá dvěma slupnutým houskám. U vína hodně záleží i na obsahu cukrů, sušší víno je samozřejmě méně kalorické. Dvě deci suchého červeného vína obsahují 600 kJ, vyjde to stejně jako sníst koblihu s marmeládou. Když sáhnete po nealkoholické verzi, ušetříte si zhruba polovinu kalorií.