Víte, jak vypadal první řízek? Podle historiků šlo o kousek masa, které si římští císaři nechali servírovat obalený v plátcích zlata. Tuhle libůstku pak prý přebrala šlechta. A tak řízek ve zlatém kabátku se stal hitem i na španělském královském dvoře. Dnešní podoba řízku je o poznání chudší. Zlato nahradila strouhanka a sociální status strávníků se rozšířil i na obyčejné lidi. Nicméně málokdo ví, že za popularitu téhle masové pochoutky vděčíme jednomu osmdesáti dvou letému vojevůdci, který specialitu přinesl z Itálie přímo do Rakouska – Uherska. Kdo to byl?
Ve videu autora Bestrecepty najdete skvělý recept na kuřecí řízky v jogurtu:
Suvenýr z Itálie
Jmenoval se Jan Josef Václav Radecký. Původně byl vyslán, aby v roce 1848 „uklidnil“ povstání v Itálii. Přestože Radeckého vojska v Benátkách pohořela, vojevůdce si z prohrané bitvy odnesl nejlepší suvenýr – řízek!
Legenda tvrdí, že Radecký si jednoho večera objednal italskou specialitu Cotletta alla Milanese, což byl plátek masa obalený v mouce, vajíčku a strouhance s trochou parmezánu. Vojevůdci naklepaný plátek tak chutnal, že ho dovezl i svému císaři. A tak nějak oklikou se italský řízek stal vlastně rakouskou specialitou. Jen parmezán v něm chybí...
Řízek chráněný zákonem
Vídeňský řízek je tedy vlastně „vnukem“ toho italského. V Rakousku je považován za národní památku, která je chráněna zákonem. Rakušané ho připravují výhradně z telecího masa (tzv. Ořechu). Pokud by vám někdo v restauraci podstrčil vepřovou nebo jinou variantu, hrozila by mu velká pokuta.
Pravý řízek totiž musí mít své náležitosti. Ať už jde o velikost, která by měla evokovat rozměry sloního ucha, tak i poctivé smažení plátku na pravém másle.
Není maso jako maso
V Čechách, kam se díky Rakousko-Uherské monarchii řízek také rozšířil a stal se pochoutkou, už tak přísné parametry nejsou. U nás si ho dopřáváme nejčastěji z krůtího, kuřecího nebo vepřového masa.
Podle šéfkuchařů je právě zvolené maso předpokladem úspěchu. Zatímco v českých domácnostech vede drůbeží varianta řízku, ani ta vepřová není špatná. Obecně se doporučuje použít prorostlejší typ masa, protože tuk zajistí jeho křehkost a šťavnatost. Dobrou volbou je tak krkovička či kýta. Milovníky libových kousků uspokojí řízek z kotlety či panenky.
Řízky ještě křupavější…
Křupavost a nadýchanost řízku dodává strouhanka. Ta nejlepší je domácí, hezky ručně nastrouhaná z tvrdých rohlíků. Pokud byste chtěli dietnější variantu tohoto „drceného kabátku“, pak můžete použít rozdrcené karlovarské suchary. Naše babičky měly na křupavý řízek jeden dobrý fígl. Vyzkoušejte ho také!
Jak na to? Usmažte řízky klasicky v trojobalu a poté je narovnejte do pekáče a zalijte smetanou ke šlehání. Lahůdku zapečte v troubě a uvidíte, že maso bude šťavnaté a kůrčička křupavá jak od šéfkuchaře!
Zdroje: http://www.babskarada.cz, https://www.kucharidodomu.cz/