Proč fandím cuketám?

■ Lze je upravit na mnoho způsobů,
■ jsou velmi rychle připravené ke konzumaci,
■ snesou širokou škálu ochucení,
■ jsou velmi prospěšné našemu zdraví.

Cuketa je původem Američanka, nejspíše z Mexika, a k nám do Evropy se dostala stejně jako brambory. Přibližně ve stejné době se pak rozšířila především v oblasti Středozemního moře, kde je dodnes velmi populární.

Našemu zdraví prospívá mj. tím, že:

■ zvyšuje výkon mozku a posiluje svaly a tedy i srdce,
■ vnitřně očišťuje, protože podporuje vylučování škodlivých látek,
■ ovlivňuje vodní režim našeho těla, pomáhá tedy při redukčních dietách,
■ velmi účinně posiluje všechny sliznice v těle a zlepšuje tím naši obranyschopnost.
Abychom všechny tyto schopnosti využili, doporučuje se konzumovat cukety celé, tedy i se slupkou. Ideální jsou proto menší, včas sklizené plody.

Cuketová vaječina

Na tuku zpěňte trochu nakrájené cibule, a když změkne, přidejte několik plátků česneku a poté nahrubo nastrouhanou cuketu. Krátce vše poduste, osolte a pak už jen přidejte rozšlehaná vejce, kapku smetany a vejce nechte zatuhnout.

„Cuketendeggs“

Jak název napovídá, s vejci lze připravit nejen šunku, ale třeba i opečené plátky cukety.
V pánvi zprudka opečte kolečka cukety s kousky slaniny, kolečka otočte, osolte a vyklepněte na ně vejce, které nechte zvolna srazit, aby ztuhl jen bílek a žloutky zůstaly tekuté (jen se prohřály). Pokud máte po ruce parmazán, lehce jím postrouhejte opečené cukety a teprve pak přidejte vejce.

Krémová cuketová polévka

Na oleji opékejte drobně nakrájenou cibuli s troškou jemně nastrouhané mrkve a celeru a špetkou drceného kmínu. Když vše zavoní, přisypejte hrst pomletých ovesných vloček a kousek másla. Vše promíchejte a pak přidejte nastrouhanou cuketu, bylinkovou sůl a trošku vody, případně vývaru. Aby polévka byla patřičně hustá a chutná, s cuketou nešetřete. Vše vařte intenzivně 3–5 minut, poté přidejte smetanu a tyčovým mixérem vše rozmixujte dohladka. Na talíři polévku doplňte kapkami dýňového nebo jiného hodnotného oleje (například olivového s rozmixovanou čerstvou majoránkou, bazalkou či jinou bylinkou).
Bezlepková varianta: polévku místo ovesnými vločkami zahustěte pohankovou moukou nebo nastrouhanou vařenou bramborou.

Gratinované cukety

Cukety můžete gratinovat (zapéci) na nekonečně mnoho způsobů. Mohou mít konzistenci sekané fáše ztužené vejci, nebo můžete jednotlivé suroviny vrstvit a nakonec zalít vejci rozšlehanými ve smetaně. Pochopitelně by v pokrmu neměl chybět ani sýr či několik druhů sýra.

Cuketové bábovičky s rýžovými nudlemi

Kostičky cukety zprudka opečte s cibulí a přidejte trochu orientálního koření (kari). Tuto směs vmíchejte do uvařených rýžových nudlí spolu s kousky syrového rybího filé. Přidejte nasekané bylinky a vejce rozšlehané s bramborovým škrobem
a solí. Na 500 g vařených nudlí dejte jedno vejce a polévkovou lžíci škrobové moučky. Nebojte se vše výrazně ochutit. Směs pak upečte v tukem vymazané nádobě či třeba ve formičkách na muffiny.
Místo rybího filé můžete do pokrmu vložit kousky šunky, nastrouhané tofu, krevety a podobně.

Houbařské cukety

Nejprve si připravte houbovou míchanici z drobně nakrájených hub a uvařte brambory ve slupce. Také cukety je dobré předem krátce a intenzivně osmahnout a poté osolit a výrazně okořenit směsí na steaky či na grilovanou zeleninu. Potom už jen do sádlem vytřeného pekáče či jiné nádoby střídavě klaďte vrstvy plátků brambor, houbové míchanice a plátků ochucených cuket. Vrstvy můžete klidně proložit i plátky slaniny. Vše pak pěkně zvolna propékejte třeba hodinu a až nakonec pokrm posypte strouhaným sýrem a dopečte při zvýšené teplotě. Osobně doporučuji goudu, ale ani výrazná niva nebo jiný podobný sýr pokrm nepokazí.

Italské cukety

Cuketu nakrájejte na stejnoměrná kolečka a stejně tak rajčata a lilek. Na plech vyložený pečicím papírem pak skládejte sloupečky z kolečka cukety, rajčete a lilku. Podle chuti můžete skladbu plátků zopakovat a tvořit vyšší komínky. Důležité je každý kousek zeleniny trochu osolit a okořenit. Používám rád česnekovou sůl, pepřovou směs a trošku pomletých chilli papriček. Pak už jen sloupečky rozpečte v troubě a každou hromádku zeleniny nakonec požehnejte strouhaným parmazánem. Sloupečky krátce zapečte, aby se sýr roztavil, a své dílo neste na stůl. ¨

Placky všeho druhu

Asi nejpopulárnější jsou cuketové bramboráky. Existuje spousta variant, jak je okořenit a z jakých surovin je připravit. Velmi rád nahrubo nastrouhanou cuketu doplňuji jáhlovou, pohankovou ale i cizrnovou moukou a spolu s česnekem přidávám orientální koření nebo provensálské bylinky. Vše dohromady spojím vejcem a troškou škrobové moučky. Často do těsta přidávám i nastrouhaný sýr, kousíčky šunky nebo pomleté škvarky.

Karbanátky z cukety

Do mletého masa přidejte nastrouhanou cuketu, kterou po nastrouhání lehce osolte a nechte „vypotit“. Po chvíli cuketu zbavte šťávy v sítku a smíchejte ji s masem. Velmi často kombinuji jednu polovinu syrového mletého masa s druhou polovinou tvořenou cuketou a mletým uzeným bokem. Do těsta pak přidejte cibuli opečenou na trošce oleje, aby zavoněla a změkla.

Smažená cuketa

Italové připravují těstíčko na smažení tradičně se strouhaným tvrdým sýrem. Nutno dodat, že je to výborný způsob: vejce, troška smetany, troška mouky a více parmazánu. Do této směsi pak stačí jen namáčet proužky či kolečka cukety.

Smažené cuketové květy

Jsou na mnoha místech vyhledávanou lahůdkou. Stačí je jen namočit ve vinném těstíčku a kratičce osmažit. V severní Itálii také připravují květy plněné čerstvým sýrem a bylinkami. Nejlépe se k tomu hodí ještě plně nerozevřené. Pokud se naskytne příležitost, určitě to vyzkoušejte, třeba jen jako chuťovku ke sklence vína.

Cuketový dort

Podobně jako se do těst na různé koláče a dorty přidává mrkev, dýně hokkaido nebo jablka, můžete použít i cuketu. Těsto s cuketou je vláčné a velmi chutné. Neopomeňte je vždy trochu okořenit – cuketa totiž po koření vyloženě volá, protože nemá typickou výraznou chuť jako výše jmenované suroviny.
Kakaový dort s cuketou à la Sacher Možná jste zkoušeli připravit něco podobného podle receptu, který před časem „proslavil“ dnes už lehce nostalgicky vzpomínaný Láďa H. Nabízím obdobný, ale podstatně lepší recept z jihu Francie.
180 g hladké mouky, 150 g celozrnné pšeničné hladké mouky, 500 ml nastrouhaných cuket, 250 g třtinového cukru (krupice), 50 g hořkého kakaa, 2 lžičky jedlé sody, lžička perníkového koření, 100 g másla (nebo 120 ml oleje), 3 vejce a troška soli
Vejce a cukr vyšlehejte do pěny, pak do ní vmíchejte rozpuštěné máslo, sůl a nastrouhanou cuketu. Všechny sypké suroviny na těsto důkladně promíchejte (prosévejte) a poté postupně zapracujte do řídké části. Těsto vložte do vymaštěné a moukou vysypané dortové formy a pečte je v troubě vyhřáté na 170 °C asi 45 minut.
Hotový dort můžete potřít marmeládou a polít čokoládovou polevou nebo cukrovou polevou s citronem, posypat praženými mandlemi a podobně.


Cuketa nabízí spoustu dalších možností, jak ji využít například v salátech či v rychlých dušeninách ze zeleniny. Ale to si nechme třeba na příští cuketovou sezonu.